محمد مقدم "شاعر و زبان‌شناس"

محمد مقدم "شاعر و زبان‌شناس"

محمد مقدم "شاعر و زبان‌شناس"

وضعیت: موجود
ناشر: انتشارات مروارید
قیمت:  
270,000ريال

نویسنده : کامیار عابدی

 

دکتر مقدم یکی از نوآوران کم‌شناخته‌شده شعر نو در ایران است و چون پس از این دوره به تحصیل در رشته زبان‌های باستانی و ایرانشناسی در دانشگاه پرینستون آمریکا پرداخت و در بازگشت به تدریس در دانشگاه تهران پرداخت، وجهه ادبی او بسیار کم شناخته شده است. او در این دوره موفق شد رشته زبانشناسی را در دانشگاه تهران تاسیس کند و به همین دلیل «انجمن زبانشناسی ایران» از سال ۱۳۹۴ جایزه‌ای را به نام «جایزه دکتر محمد مقدم» پایه‌گذاری کرده که هرساله به بهترین پایان‌نامه‌ها در رشته زبانشناسی اعطا می‌شود.

علاوه بر شعرها و تحلیل‌های او، در چند فصل از زندگی، شعر و آرای زبانشناسی او سخن رفته و  خلاصه‌ای از نظرهای ایرج افشار، محمدرضا باطنی، فریدون بدره‌ای، علی‌محمد حق‌شناس، محمدرضا شفیعی کدکنی، هرمز میلانیان، پرویز ناتل خانلری، سیف‌الدین نجم‌آبادی، ناصر وثوقی، قاسم هاشمی‌نژاد و نیما یوشیج درباره آثار و شعرهای او نیز نقل شده است.

دکتر محمد مقدم در زمینه واژه‌سازی نیز فعالیت‌های درخورتوجهی داشته که در پایان کتاب فهرستی از واژه‌های برساخته او به صورت دوزبانه (انگلیسی-فارسی) آمده است. کلمه‌های «ویراستن، ویراستار، ویرایش» از ساخته‌های دکتر مقدم است. 

مشخصات کتاب محمد مقدم "شاعر و زبان‌شناس"

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : محمد مقدم "شاعر و زبان‌شناس"
ناشر : انتشارات مروارید
نویسنده : کامیار عابدی
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1397
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 216
شابک : 9789641915867
وزن (گرم) : 205
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×