هگل (دفترهای سیاست مدرن 1)

هگل (دفترهای سیاست مدرن 1)

هگل (دفترهای سیاست مدرن 1)

وضعیت: موجود
ناشر: انتشارات روزبهان
قیمت:  
42,000ريال
نویسنده : محمدمهدی اردبیلی

این کتاب نخستین اثر از مجموعه ای ست که با عنوان «دفترهاي سياست مدرن» به همت نشر روزبهان منتشر می شود. اين مجموعه قرار است متون اصلي متفكران سياسي مدرن، از هابز تا ماركس، قرن ۱۷ تا ۱۹ را پوشش دهد. محمدمهدي اردبيلي كه نامی آشنا در زمینه ترجمه در حوزه فلسفه و به خصوص آثاري درباره هگل است، دبيری اين مجموعه را برعهده دارد و ترجمه نخستين كتاب آن را نیز خود برعهده گرفته است.

کتاب حاضر شامل پنج متن منتخب از هگل است که سعی شده حتی الامکان دوره های متفاوت اندیشه سیاسی این فیلسوف را در بر بگیرد. متن نخست به نوشته ای سیاسی سیاسی از هگل جوان اختصاص دارد با عنوان «روساي دادگاه مي بايست توسط مردم انتخاب شوند»، که آشکارا واکنشی ست به مسائل سیاسی روز.

متن دوم مربوط به هگل در دوره های مياني و بخشی است از پدیدار شناسی روح. متن سوم و چهارم نمونه هایی ست از رویکرد سیاسی هگل متاخرند که شامل سخنرانی های مشهور وی در برلین است. فصل آخر نیز از دست گفتارهای فلسفه دین استخراج شده که هگل تنها چند ماه پیش از مرگش ایراد کرده بود و بخشي از كتاب پديدارشناسي روح است. فصل سوم و چهارم به رويكرد سياسي هگل متاخر اختصاص دارد كه سخنراني مشهور وي در افتتاحيه ورودش به دانشگاه برلين را شامل مي شود. فصل آخر كتاب نيز تحت از درسگفتارهاي فلسفه دين استخراج شده است كه هگل تنها چند ماه پيش از مرگش ايراد كرده بود.

مترجم کتاب علاوه بر مقدمه ای که در مورد دفترهای سیاست مدرن نوشته، مقدمه ای کم و بیش مفصل نیز درباره خود این کتاب نوشته است او در این نوشته می کوشد بر مبنای نظریات و موضع گیری های مختلف هگل در دوره های زمانی گوناگون به این نتیجه برسد که هگل راستگرایی محافظه کار است یا چپگرا (انقلابی فرض کردن هگل البته از آن محالاتی ست که ما فقط برای جوری وزن تیتر نوشته آوردیم وگرنه همان چپگرا فرض کردن هگل را هم مترجم کتاب و نویسنده مقدمه به اندازه کافی خودفریبانه عنوان کرده است!). درواقع این فرض چپگرایی قرار نیست روی تمایلات راستگرایانه و حمایت های هگل از سلطنت در پروس سرپوش بگذارد.

مشخصات کتاب هگل (دفترهای سیاست مدرن 1)

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : هگل (دفترهای سیاست مدرن 1)
ناشر : انتشارات روزبهان
نویسنده : محمدمهدی اردبیلی
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1391
نوع جلد و قطع : شومیز - جیبی
تعداد صفحات : 144
شابک : 9786001740152
وزن (گرم) : 100
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×