اسپینوزا (رساله‌ی سیاسی با موخره آنتونیو نگری)

اسپینوزا (رساله‌ی سیاسی با موخره آنتونیو نگری)

اسپینوزا (رساله‌ی سیاسی با موخره آنتونیو نگری)

وضعیت: موجود
ناشر: انتشارات روزبهان
قیمت:  
140,000ريال
نویسنده : باروخ اسپینوزا
   ترجمه : پیمان غلامی، ایمان گنجی

باروخ اسپینوزا و بعدها بندیکت دِ اسپینوزا (۱۶۳۲ - ۱۶۷۷ میلادی) فیلسوف مشهور هلندی است. او قابلیت‌های علمی فراوانی داشت و گستره و اهمیت آثارش تا سال‌ها پس از مرگ او به طور کامل درک نشد. امروزه، اسپینوزا یکی از بزرگ‌ترین خردگرایان فلسفه قرن هفدهم و زمینه ساز ظهور نقد مذهبی و همچنین عصر روشنگری در قرن هجدهم به شمار می‌رود. اسپینوزا به واسطهٔ نگارش مهم‌ترین اثرش، اخلاقیات، که پس از مرگ او به چاپ رسید و در آن دوگانه‌انگاری دکارتی را به چالش می‌کشد، یکی از مهم‌ترین فیلسوفان تاریخ فلسفهٔ غرب به شمار می‌رود. فیلسوف و مورخ، گئورگ ویلهلم فریدریش هگل، دربارهٔ فیلسوفان هم عصر خود نوشت:«شما یا پیرو اسپینوزا هستید، و یا اساساً فیلسوف نیستید.»

اسپینوزا یک سفاردی بود.پدر او در جریان تفتیش عقاید در پرتغال ، به مدارا پذیر ترین کشور جهان آن زمان یعنی هلند مهاجرت کردند تا از مجازات یهودی بودن در امان بمانند.اسپینوزا در جامعهٔ یهودیان هلند بزرگ شد و در آنجا تعلیمات یهودی را نزد تنی چند از بهترین خاخام‌های عصر خود فرا گرفت. اسپینوزا عهد عتیق و سایر متون یهودی را به خوبی فرا گرفت، اما با گذر زمان نظرهای بحث برانگیزی دربارهٔ سندیت عهد عتیق و سرشت امر مقدس پیدا کرد که به نظر می‌رسد در نهایت منجر به تکفیر و رانده شدن او از جامعهٔ یهودیان در سن ۲۳ سالگی شد. حتی پیش از واکنش یهودیان، کلیسای کاتولیک کتاب‌های او را در فهرست کتاب‌های ممنوعه قرار داد و پروتستانهای هلندی این کتاب‌ها را به آتش کشیدند.

رساله‌ی سیاسی یکی از مهمترین آثار اسپینوزاست. اسپینوزا در این کتاب که در آغاز فصلِ دموکراسی ناتمام می‌ماند پرسشی حیاتی را طرح می‌کند: آیا می‌توان انبوهه را به جمعی‌بودنِ انسانهای آزاد تغییر داد، و نه به گردآمدنِ بردگان؟ «اگر دو انسان نزد یکدیگر بیایند و نیروهایشان را به همدیگر ملحق کنند، واجدِ نیرو و از این‌رو حقِ طبیعی بیش‌تری هستند تااین‌که تنها باشند؛ و هرچه میزانی که به یک اتحاد شکل میدهد بزرگتر باشد، حقِ بیشتری را با یکدیگر به دست خواهند آورند». او این‌گونه «حق» را نه دیگر در گستره‌ی قانون، که بر اساس توان تعریف می‌کند.

فصول کتاب: پیشگفتار، حق طبیعی، قدرت‌های حاکم، حقوق قدرت‌های حاکم، بالاترین هدف جامعه، سلطنت و ماهیت آن، اولین الگوی اشراف‌سالاری، دومین الگوی اشراف‌سالاری، اشراف‌سالاری و ماهیت آن، دموکراسی و ماهیت آن

مقاله‌ای از آنتونیو نگری با عنوان «رساله‌ی سیاسی: شالوده‌ی دموکراسی مدرن» به عنوان موخره‌ی کتاب ضمیمه شده است.

مشخصات کتاب اسپینوزا (رساله‌ی سیاسی با موخره آنتونیو نگری)

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : اسپینوزا (رساله‌ی سیاسی با موخره آنتونیو نگری)
ناشر : انتشارات روزبهان
نویسنده : باروخ اسپینوزا
مترجم : پیمان غلامی، ایمان گنجی
نوبت چاپ : دوم
تاریخ انتشار : 1396
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 218
شابک : 9786001740305
وزن (گرم) : 230
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×