جامعه‌ی ایران در دوران رضاشاه پهلوی

جامعه‌ی ایران در دوران رضاشاه پهلوی

جامعه‌ی ایران در دوران رضاشاه پهلوی

وضعیت: موجود
ناشر: انتشارات فردوس
قیمت:  
160,000ريال
نویسنده : احسان طبری
  مصحح : عزیزاله علیزاده

استقرار حکومت رضا شاه سر فصل دوران خاصی در تاریخ ایران است. اغلب تحولات و تغییرات اقتصادی و اجتماعی معاصر ایران، با روی کارآمدن رضا شاه مقارن است. سال های 1320 ـ 1304 ش / 1941 ـ 1925 م دوران پی ریزی یک نظام جدید بود. در این دوران تحولاتی در جامعه روی داد که می توان از آن به نوعی مدرنیزاسیون تعبیر کرد. حکومت مرکزی به وسیله ی سه ابزار مناسب و نگهدارنده اش یعنی ارتش نوین،بوروکراسی دولتی و پشتیبانی دربار توانست جامعه را کنترل کند و برنامه ی تغییرات اجتماعی و اقتصادی را دنبال نماید.

رضا شاه و کارگزاران دولت مدرن او،مهمترین عوامل عقب ماندگی جامعه ی ایران را،حاکمیت سنت بر زندگی و افکار مردم می دانستند و به همین دلیل تلاش کردند تا با انجام برخی تغییرات معیارهای غربی تبدیل نمایند. در راستای رسیدن به این هدف در این مقطع تاریخی یک سلسله اقدامات در حوزه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی از سوی حکومت صورت گرفت که در بروز تغییرات بنیادی در ساختار اجتماعی کشور تا حدود زیادی مؤثر واقع شد.

این پژوهش بر‌‌آن است تا با تکیه بر منابع و شواهد موجود تا حد امکان به ارزیابی و تحلیل این برنامه ها بپردازد و ضمن بیان حجم تغییرات اجتماعی روی داده در این دوره،به بررسی تأثیرات و پی آمدهای آن بر ساختار اجتماعی ـ‌ فرهنگی کشور بپردازد.علاوه بر این، ارزیابی ضرورت های تاریخی و لزوم اجرای برنامه های تغییر و نوسازی، اهداف و مقصد برنامه ریزان از اجرای این برنامه ها،موارد دیگری است که این پژوهش به آن پرداخته است.

مشخصات کتاب جامعه‌ی ایران در دوران رضاشاه پهلوی

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : جامعه‌ی ایران در دوران رضاشاه پهلوی
ناشر : انتشارات فردوس
نویسنده : احسان طبری
مترجم : مصحح : عزیزاله علیزاده
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1395
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 200
شابک : 9789643205522
وزن (گرم) : 250
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×