درباره‌ی فن شعر

درباره‌ی فن شعر

درباره‌ی فن شعر

وضعیت: موجود
ناشر: انتشارات فرهنگ‌جاوید
قیمت:  
60,000ريال
نویسنده : پل والری
   ترجمه : سیروس ذکاء

«درباره فن شعر» خطابه‌ای است مربوط به ١٩٣٧. خطابه والری با شور بسیار آغاز می‌شود: «احساس شگرف توأم با شور، از آمدن به پشت این كرسی خطابه، برای آغاز كاری جدید، آن‌هم در سن‌وسالی كه همه‌چیز ما را دعوت به ترك و انصراف از اقدامات تازه می‌كند، به اینجانب دست داده است.» 

پل والری، شاعر و نویسنده مطرح فرانسوی، در ابتدای خطابه خود درباره فن شعر به شرح اصطلاح «فن شعر» می‌پردازد، اینكه «فن شعر» را در معنای نخستین آن به‌كار می‌برد كه با معنای متداول آن فاصله بسیار دارد. «فن شعر را عادتا در مورد هر پژوهش و كتاب مربوط به قواعد و قراردادها و اصولی به‌كار می‌برند كه با ساختن غنایی و حكایی، و همنوایی كلمات در ابیات سروكار دارد. لكن ممكن است به نظر آید كه در این معنی، موضوع آن‌چنان كهنه و منسوخ شده است كه نمی‌توان در كاربرد دیگری از آن سود برد.»

والری با نقد رویكرد كسانی كه با تاریخ ادبیات سروكار دارند و از طرف دیگر نقدِ رویكردی كه به نقد متون و آثار می‌‌پردازد، از دیدگاهِ دیگری سخن می‌گوید. «تلاش تاریخ ادبیات پژوهش در موقعیت‌های بیرونی پذیرفته‌شده‌ای است كه هر اثری با آن‌ها آمیخته شده،‌ ساخته می‌شود و هویدا می‌گردد، و سپس تاثیر خود را می‌گذارد. تلقی تاریخ ادبیات از چنین موقعیت‌هایی علاوه‌بر آن‌كه دانسته‌های ما را درباره عادات و آداب مولفان و فرازوفرود زندگانی ایشان و آثار آنان افزون می‌سازد،‌ متعین‌كردن آثار تولیدشده در ظرف شیئی است كه می‌توان تماشایش كرد و تاثیر و تاثراتش را گرد آورد، سازگار با زمانه‌اش كرد و تفسیرش نمود.» در نظرِ پل والری تاریخ ادبیات چیزی نیست جز جمع‌آوری سنت‌های ادبی. پل والری با به‌عاریت‌گرفتنِ مفاهیمی از اقتصاد و سیاست از قبیل تولید، تولیدكننده و مصرف، سعی دارد پای مفاهیم دیگری هم‌چون ارزش و تولید را در نسبت با اثر هنری پیش بكشد. 

«نقش ارزش در ذهن و اندیشه چنان مهم است كه تنه به نقش آن در دنیای اقتصاد می‌زند؛ افزون بر آن‌كه ارزشِ فكری و معنوی شكننده‌تر و ظریف‌تر از ارزش اقتصادی است، زیرا با نیازهای بسیار متنوع‌تری پیوند دارد كه همانند نیازهای بیولوژیك در زندگی روزمره است.» سرانجام والری ایده خود را در قاعده‌ای صورت‌بندی می‌كند: «در تولید اثر هنری، اراده معطوف به عمل با امر تعریف‌ناپذیر مواجه خواهد شد» و این عملی است ارادی كه در هر یك از هنرها چنان با چیزهای گوناگونی تركیب یافته كه نیازمند كار بی‌وقفه، مُداقه در امور انتزاعی، خِبرگی و مهارتی مثال‌زدنی است. این فعل، با چنین خصوصیتی گرچه خود را با كار هنری وفق می‌دهد اما با وضعیتی كنار می‌آید، یا به‌تعبیری به‌كار خود پایان می‌دهد، كه از اساس با هر چیزی سر ناسازگاری دارد؛ لذا نه معنی‌پذیر است و نه معلوم.

برگرفته از روزنامه شرق

مشخصات کتاب درباره‌ی فن شعر

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : درباره‌ی فن شعر
ناشر : انتشارات فرهنگ‌جاوید
نویسنده : پل والری
مترجم : سیروس ذکاء
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1396
نوع جلد و قطع : شومیز - جیبی
تعداد صفحات : 64
شابک : 9786008209065
وزن (گرم) : 70
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×