بازمانده‌هایی از فرهنگ دوران جاهلی در تمدن اسلامی

بازمانده‌هایی از فرهنگ دوران جاهلی در تمدن اسلامی

بازمانده‌هایی از فرهنگ دوران جاهلی در تمدن اسلامی

وضعیت: موجود
ناشر: انتشارات فرهنگ‌جاوید
قیمت:  
450,000ريال
نویسنده : ادوارد وسترمارک
ترجمه و تعلیقات : علی بلوکباشی

کتاب «بازمانده‌هایی از دوران جاهلیت در تمدن اسلامی» یکی از امهات کتب کلاسیک جهان و از معتبرترین منابع تحقیقی - تطبیقی مورد استفاده و استناد بیشتر دین‌پژوهانی است که در زمینه دین، مذاهب، فرهنگ عرفی و فرهنگ عامه مردم در جوامع اسلامی و ایران تحقیق می‌کنند.

این مردم‌شناس درباره استفاده از اسناد در این کتاب ادامه داد: وسترمارک مدت 9 سال در سرزمین مراکش به پژوهش‌های میدانی پرداخت و در این اثر فرهنگ، رفتارها، عقاید، باورها و مناسک دینی مردم مراکش را پس از ورود و گسترش اسلام در سرزمین‌های افریقایی و گرایش مردم افریقا به اسلام با استناد به سندهای معتبر کتبی و پژوهش‌های شفاهی را بررسی کرده است. در این بررسی مولف آمیختگی‌های فرهنگ این مردم را در برخی عرصه‌های رفتاری، اعتقادی و مناسکی با پاره‌ای از عناصر بازمانده فرهنگی شرک‌آمیز اقوام و قبایل روزگاران پیشین به دست آورده است.

 مولف موضوعات مربوط به فرهنگ عرفی مردم مسلمان مراکش را با تحقیقی به روش میدانی- کتابخانه‌ای و مبتنی بر نگرش دوگانه جامعه‌شناسانه و انسان‌شناسانه و با بهره‌گیری از دانش عمیق و گسترده خود در پژوهش‌های دینی پیشینیان نوشته و تجزیه و تحلیل کرده است.

وی درباره محتوای کتاب وسترمارک اظهار کرد: مطالب این کتاب در 6 فصل و هر فصل با مباحث گوناگون تنطیم و تدوین شده است. عناوین فصول شش‌گانه آن عبارتند از «جن»، «چشم بد» یا «چشم‌زخم»، «دعا و نفرین و سوگند»، «قداست (برکت): فراگیربودن آن»، «قداست: مظاهر و تغییر پذیری آن» و « قوم بَربَر و بازمانده‌هایی از فرهنگ رومی در آئین این قوم».

وسترمارک فیلسوفی جامعه‌شناس، دانشمندی انسان‌شناس اهل فنلاند است. در هلسینگ‌فورس فنلاند که امروزه هلسینکی نامیده می‌شود، به دنیا آمد و تحصیل کرد و درجه دکتری در فلسفه و جامعه‌شناسی گرفت. در سال 1890 به سمت استادی جامعه‌شناسی در دانشگاه هلسینگ‌فورس منصوب شد. در دانشگاه لندن نیز در کرسی جامعه‌شناسی تدریس می‌کرد و از سال 1907 تا 1930 سمت پروفسوری جامعه‌شناسی آن دانشگاه را داشت. وسترمارک به چند زبان از جمله لاتین تسلط کامل داشت و با بیشتر نوشته‌ها، آثار علمی قدما و نویسندگان معاصر خود آشنا بود و در تالیفات خود از جمله همین کتاب از تمامی منابع قدیم و جدید به زبان‌های مختلف بهره گرفته است.

از توضیحات مترجم کتاب (به نقل از ایبنا)

مشخصات کتاب بازمانده‌هایی از فرهنگ دوران جاهلی در تمدن اسلامی

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : بازمانده‌هایی از فرهنگ دوران جاهلی در تمدن اسلامی
ناشر : انتشارات فرهنگ‌جاوید
نویسنده : ادوارد وسترمارک
مترجم : ترجمه و تعلیقات : علی بلوکباشی
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1396
نوع جلد و قطع : گالینگور - رقعی
تعداد صفحات : 475
شابک : 9786008209287
وزن (گرم) : 705
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×