تاریخ کهن قلندریه

تاریخ کهن قلندریه

تاریخ کهن قلندریه

وضعیت: موجود
ناشر: انتشارات فرهنگ‌معاصر
قیمت:  
200,000ريال
نویسنده : احمد تارگون کارا مصطفی
   ترجمه : مرضیه سلیمانی

کتاب از مطالبی با عناوین «مقدمه»، «ترک از طریق کژروی اجتماعی»، «تَرک، فردگرایی کژروانه و تصوف»، «استادان پارسا»، «گروه‌های دروایش در اوج شکوفایی»، «درویش‌ها در امپراطوری عثمانی»، «ترک‌ها در اواخر قرون وسطا» و «نتیجه‌گیری» تشکیل شده است.

مترجم درباره ویژگی کتاب و با اشاره به اینکه اثر با عنوان «دوستان گستاخ خدا» در خارج از ایران چاپ شده، می‌نویسد: «کتاب تاریخ کهن قلندریه از معدود منابع جامع و پرمایه در موضوع دشوار و پرابهام قلندریه و تاریخ کهن و پهناور آن است. این کتاب از حیث شمول جغرافیایی و نظم تحقیقی، شاید تنها کتاب جامع در تاریخ قلندریه در سراسر جهان اسلام باشد که همه شاخه‌های این جریان را در شرق، میانه و غرب اسلامی در بوته تحقیق، توصیف، تحلیل و نقد قرار داده است.»

پشت جلد کتاب آمده است: «قلندریه، جریان مبهم و پرپیچ و تابی است. تاریخ درازی داشته و ریشه‌های بلند و متفاوتش از تصوف تا فرهنگ عامه را دربر می‌گیرد. علاوه بر این در ادبیات و شعر نیز بازتاب گسترده‌ یافته و شاعران صوفی مسلک، این طریقت را پسندیده و قلندروَشی و قلندروشی پیشه گنجانده‌اند، تصوری که عموم مردم از درویشان و صوفیان دوره‌گرد داشته و دارند، همین قلندران بوده است. اینها در تمام اجتماعات و اقلیم‌های اسلامی به صورت افراد یا گروه‌های منزوی حضور داشته‌اند. نخستین شعر قلندری را با مضمونی لطیف و زیبا، باباطاهر عریان سرود و این دوبیتی، ائینه‌تمام نما و بازگوی قصه دراز قلندران در طول تاریخ است. مو آن رندم که که نامم بی قلندر/ نه خان دیرم، نه مان دیرم نه لنگر/ چو روز آیه بگردم گرد گیتی/ چو شو آیه به خشتی وانهم سر»

مشخصات کتاب تاریخ کهن قلندریه

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : تاریخ کهن قلندریه
ناشر : انتشارات فرهنگ معاصر
نویسنده : احمد تارگون کارا مصطفی
مترجم : مرضیه سلیمانی
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1396
نوع جلد و قطع : گالینگور - رقعی
تعداد صفحات : 272
شابک : 9786001051159
وزن (گرم) : 400
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×