رمان اسطوره‌ای

رمان اسطوره‌ای

رمان اسطوره‌ای

وضعیت: موجود
ناشر: نشر چشمه
قیمت:  
380,000ريال
(نقد و تحلیل جریان اسطوره‌گرایی در رمان فارسی)

نویسنده : علی قاسم‌زاده ،سعید بزرگ‌بیگدلی

سید علی قاسم‌زاده عضو هیئت‌ علمی دانشگاه امام خمینی(ره) و سعید بزرگ بیگدلی نیز عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس است. این دو پژوهشگر کتاب پیش رو را برای ایجاد تصویری روشن در رمان و پاسخگویی به پرسش‌های بنیادین آن نوشته‌اند. این کتاب به غیر از یک بخشِ ضمایم، ۴ بخش اصلی دارد که بخش اول آن، شامل اشاراتی موجز به بازشناسی معنایی و مفهومی رمان اسطوره است. بخش دوم به واکاوی دلایل بازگشت به روایات اسطوره‌ای و بازتاب‌های مختلف آن در رمان‌نویسی معاصر و سپس به بازخوانی سیر درزمانی پیدایش و اوج‌گیری رمان اسطوره‌ای ایران پرداخته می‌شود. بخش سوم به تحلیل چند رمان اسطوره‌ای اختصاص دارد و در بخش چهارم هم جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از مطالب کتاب درج شده است.

نویسندگان کتاب معتقدند اسطوره نشانه باورمندی انسان به دریافت‌هایش از جهان خارج و برآورنده نیازهای مادی و روانی انسان اعصار کهن بوده است. با این وجود نباید با این تصور که رمان، پدیده‌ای مدرن و مربوط به زمان حال است، به این نتیجه رسید که اسطوره نمی‌تواند برای انسان معاصر مفید و سازنده باشد. زیرا اسطوره به زمان یا دوره‌ای خاص وابسته نیست و پیوسته، بازنویسی، بازخوانی یا بازآفرینی می‌شود.

عناوین بخش‌های چهارگانه این کتاب به ترتیب عبارت است از: رمان اسطوره‌ای، بازگشت دیالکتیکی اسطوره در رمان‌نویسی مدرن و پسامدرن، تحلیل رمان‌های اسطوره‌ای، فرجام سخن.

در این ۴ بخش، جریان‌شناسی رمان‌های اسطوره‌ای در ایران و رمان‌های «یکلیا و تنهایی او» اثر تقی مدرسی، «تراژدی-کمدی پارس» نوشته اسماعیل فصیح، «قصه تهمینه» اثر محمد محمدعلی، «سالمرگی» نوشته اصغر الهی و «به هادس خوش آمدید» نوشته بلقیس سلیمانی مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

به نقل از خبرگزاری مهر

مشخصات کتاب رمان اسطوره‌ای

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : رمان اسطوره‌ای
ناشر : نشر چشمه
نویسنده : علی قاسم‌زاده ،سعید بزرگ‌بیگدلی
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1397
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 388
شابک : 9786002298997
وزن (گرم) : 360
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×