به فروشگاه بهان بوک خوش آمدید، مهمان
|
|
عضویت
سبد خرید: (0) مورد
دسته بندی‌ها
اطلاعات ارائه كننده
انتشارات فرهنگ‌جاوید
محصولات ديگر
اطلاعيه ها
اطلاعيه هامرا از تغييرات محصول بازمانده‌هایی از فرهنگ دوران جاهلی در تمدن اسلامی آگاه كن.
سبد خريد
 
0 مورد
ورود به سيستم
آدرس پست الكترونيك:
كلمه عبور:

کلمه عبورتان را فراموش کرده اید؟
هنوز ثبت نام نکرده اید؟
خرید با درگاه اینترنتی
----  

بازمانده‌هایی از فرهنگ دوران جاهلی در تمدن اسلامی

بازمانده‌هایی از فرهنگ دوران جاهلی در تمدن اسلامی
قیمت: 450,000ريال
 
 
نویسنده : ادوارد وسترمارک
ترجمه و تعلیقات : علی بلوکباشی

کتاب «بازمانده‌هایی از دوران جاهلیت در تمدن اسلامی» یکی از امهات کتب کلاسیک جهان و از معتبرترین منابع تحقیقی - تطبیقی مورد استفاده و استناد بیشتر دین‌پژوهانی است که در زمینه دین، مذاهب، فرهنگ عرفی و فرهنگ عامه مردم در جوامع اسلامی و ایران تحقیق می‌کنند.

این مردم‌شناس درباره استفاده از اسناد در این کتاب ادامه داد: وسترمارک مدت 9 سال در سرزمین مراکش به پژوهش‌های میدانی پرداخت و در این اثر فرهنگ، رفتارها، عقاید، باورها و مناسک دینی مردم مراکش را پس از ورود و گسترش اسلام در سرزمین‌های افریقایی و گرایش مردم افریقا به اسلام با استناد به سندهای معتبر کتبی و پژوهش‌های شفاهی را بررسی کرده است. در این بررسی مولف آمیختگی‌های فرهنگ این مردم را در برخی عرصه‌های رفتاری، اعتقادی و مناسکی با پاره‌ای از عناصر بازمانده فرهنگی شرک‌آمیز اقوام و قبایل روزگاران پیشین به دست آورده است.

 مولف موضوعات مربوط به فرهنگ عرفی مردم مسلمان مراکش را با تحقیقی به روش میدانی- کتابخانه‌ای و مبتنی بر نگرش دوگانه جامعه‌شناسانه و انسان‌شناسانه و با بهره‌گیری از دانش عمیق و گسترده خود در پژوهش‌های دینی پیشینیان نوشته و تجزیه و تحلیل کرده است.

وی درباره محتوای کتاب وسترمارک اظهار کرد: مطالب این کتاب در 6 فصل و هر فصل با مباحث گوناگون تنطیم و تدوین شده است. عناوین فصول شش‌گانه آن عبارتند از «جن»، «چشم بد» یا «چشم‌زخم»، «دعا و نفرین و سوگند»، «قداست (برکت): فراگیربودن آن»، «قداست: مظاهر و تغییر پذیری آن» و « قوم بَربَر و بازمانده‌هایی از فرهنگ رومی در آئین این قوم».

وسترمارک فیلسوفی جامعه‌شناس، دانشمندی انسان‌شناس اهل فنلاند است. در هلسینگ‌فورس فنلاند که امروزه هلسینکی نامیده می‌شود، به دنیا آمد و تحصیل کرد و درجه دکتری در فلسفه و جامعه‌شناسی گرفت. در سال 1890 به سمت استادی جامعه‌شناسی در دانشگاه هلسینگ‌فورس منصوب شد. در دانشگاه لندن نیز در کرسی جامعه‌شناسی تدریس می‌کرد و از سال 1907 تا 1930 سمت پروفسوری جامعه‌شناسی آن دانشگاه را داشت. وسترمارک به چند زبان از جمله لاتین تسلط کامل داشت و با بیشتر نوشته‌ها، آثار علمی قدما و نویسندگان معاصر خود آشنا بود و در تالیفات خود از جمله همین کتاب از تمامی منابع قدیم و جدید به زبان‌های مختلف بهره گرفته است.

از توضیحات مترجم کتاب (به نقل از ایبنا)

مشخصات
عنوان:بازمانده‌هایی از فرهنگ دوران جاهلی در تمدن اسلامی
ناشر:انتشارات فرهنگ‌جاوید
نویسنده:ادوارد وسترمارک
مترجم:ترجمه و تعلیقات : علی بلوکباشی
نوبت چاپ:اول
تاریخ انتشار:1396
نوع جلد و قطع:گالینگور - رقعی
تعداد صفحات:475
شابک:9786008209287
وزن (گرم):705
نظرات بازگشت
کپی‌رایت © 2018 فروشگاه اینترنتی کتاب بهان بوک
راه اندازی شده توسط فروشگاه ساز ویرچو
بهان بوک