صومعه پارم

صومعه پارم

صومعه پارم

وضعیت: موجود
ناشر: دوستان
قیمت:  
550,000ريال485,000ريال

نویسنده : استاندال
   ترجمه : اردشیر نیک‌پور
 

نام واقعي استاندال ، هنري بيل است . استاندال بعد از بالزاك از مهمترين نويسندگان فرانسوي است . او يكي از پيشكسوتان ادبيات رئاليسم انتقادي نيز هست . به نظر هم عصران او، چون آثار استاندال اغلب اتوبيوگرافي گونه بودند، نام مستعار را اختيار كرد تا مورد پيشداوري غلط كليسا و فضول هاي باسواد قرار نگيرد.
    نيچه در رابطه با استفاده از نام مستعار مي نويسد: زمانيكه كتاب حرفي براي گفتن دارد، نويسنده بايد سكوت كند و خود را عقب بكشد. روانشناسان غرب هم به غلط ، استفاده از نام مستعار را ترس از پدر زورگو يا انكار خويشاوندي با نام خانوادگي و رابطه با پدر خود مي دانند. جامعه شناسان از دلايل ديگري نام مي برند، از جمله : فروتني نويسنده ، ترس از تعقيب دولت ، ترس از خواننده و جو فرهنگي حاكم ، نداشتن اعتماد به نفس لازم ، جدي نگرفتن خود، فرار از نام خانوادگي طولاني و چندطبقه ، و يا يك بازي مخفي بچگانه و شوخي با خواننده . يعني استفاده از نام مستعار، نه يك توطئه دشمنانه ژورناليستي است و نه هرزه گري بي اصول . درس هاي تاريخ به ما خبر
    مي دهد كه در دوره يي از حكومت بوروكراتيك شوروي استالينيستي سابق ، به كاربردن نام مستعار طبق قانون ممنوع بود و نويسنده مي بايست نام مستعار خود را قبلا به مقامات امنيتي اطلاع مي داد و آن را به ثبت مي رساند تا سازمان هاي مخوف دولتي بدانند با چه كسي طرف هستند.
    در يك جامعه مدني ، استفاده از نام مستعار حق طبيعي هر فرد اهل قلمي است . در طول تاريخ سير انديشه و جدل ، صدها متفكر و هنرمند از نام مستعار استفاده نمودند. اعراب و ايرانيان نام تخلا را در آثارشان به كار مي بردند.
    استاندال درسال 1783 متولد شد و در سال 1842 درگذشت . پدرش وكيل دادگستري ، و او خود مدتي كنسول فرانسه در ايتاليا بود. آثار استاندال بعد از مرگش تاثير مهمي روي ادبيات جهان گذاشت . او در آغاز مي خواست نمايشنامه نويس شود و هرازگاهي با نام مستعار نقدهاي تحسين آميز و مثبتي درباره آثار خود در مطبوعات مي نوشت . او غير از چند رمان و نوول ،خالق مقالات نظري ، سفرنامه ، و وقايع نگاري نيز هست . از جمله آثار او: زنداني و كليسا، درباره عشق ، و رمان سرخ و سياه هستند. استاندال يكي از نظريه پردازان ادبي و هنري قرن 18 و 19 اروپا نيز مي باشد. علت جاوداني شدن رمان هاي محدود او را صداقت خاص ادبي و هنري اش مي دانند. او خود مي گويد: «نويسنده بزرگ بايد از صفر شروع كند و خوانندگان خاص خود را بيابد.»
    درسه رمان مشهور او، سه قهرمان يا سه نماينده مختلف از اقشار و طبقات : كارگري ، بورژوازي و اشرافي ، سكان تاريخ را در دست مي گيرند. استاندال در جواني آرزو مي كرد كه روزي بتواند چون شكسپير، سروانتس و مولير بنويسد.
    او مي گويد: «نويسندگي باعث آرامش دروني و رواني اهل قلم مي شود، يعني او مي نويسد تا خود و محيط و جامعه اطرافش را بهتر بشناسد.» استاندال يكي از نقش هاي ادبيات را، تسلط به مشكلات خود و شناخت زندگي مي داند. او مدعي بود كه با كمك رمان مي توان حقيقت را نشان داد، يعني نقش رمان را مهمتر از نقش كتاب هاي تاريخي مي دانست و برخلاف رهنمودهاي منتقدين چپ ، لذت بردن از مطالعه رمان را لازم مي دانست و آن را ضعف و ننگي براي نويسنده به حساب نمي آورد.
    در آثار استاندال اغلب تضاد آرزوهاي فردي انسان و روابط غيرعادلانه جامعه بورژوازي و
    سرمايه داري عمده مي شوند. چون او به انتقاد از جامعه و فرد مي پردازد، مطالعه آثارش حتي امروزه جذابيت خاصي دارند. به علت جانبداري استاندال از جنبش خردگرايي و روح آزاديخواهي قرن 18 اروپا، آثارش تمايلات رئاليستي دارند. او در نوشته هايش به افشاي كليسا هم پرداخت . اشاعه ايده هاي عصر روشنگري باعث شد كه استاندال براي حل و فهم مسائل اجتماعي ، نياز به شناخت جهان را احساس كند. او خود مبلغ ارزش هاي دوره روشنگري و مخالف سلطنت شد. طبق فلسفه ادبي استاندال ، آگاهي انسان بر اثر مقايسه نظرات و عقايد مختلف حايز مي شود. استاندال چون روشنفكران زمان خود مي گفت ، آب و هوا و تاريخ يك مملكت ، فرهنگ و جامعه آن را زير تاثير قرار مي دهند.
    قهرمانان آثار استاندال معمولا براي آزادي خود مبارزه مي كنند و نه براي آزادي ديگران . رمان هايش سرنوشت انسان هايي هستند كه در سال هاي هرج و مرج بعد از انقلاب در جستجوي خود و حقيقت زحمت مي كشند و عرق مي ريزند. نقش قهرمان در جامعه و اهميت عشق انساني ، دو موضوع مهم رمانهاي او هستند. به نظر استاندال ، هر قهرماني دشمن بحران حاكم بر جامعه خود مي شود و سعي مي كند براي برطرف نمودن آن مسووليتي را به عهده بگيرد. ارزش هاي جامعه روبه زوال اشرافي ، قهرمان رمان را مجبور مي كند كه براي دفاع از حقوق فردي و گروه برگزيده وابسته به خود فعاليت نمايد. او مي گويد، هر اثر جاوداني ادبي ، در خدمت يك ايده آل و هدف بزرگ است .
    به نظر مورخين ادبيات ، استاندال غالبا بين مكتب رمانتيك و مكتب رئاليست در نوسان بود، گرچه او مي كوشد مانند رئاليست ها خواننده را خردمندانه قانع كند و نه مانند رمانتيك ها با خواننده رابطه احساسي و عاطفي برقرار نمايد. منتقدين ادبي توصيه مي كنند براي درك آثار استاندال نبايد دنبال نظريه ادبي گشت بلكه بايدانگيزه هاي هنري و روانشناسانه او را پيدا نمود. به زبان نيمه فرنگي امروزه ، مي توان گفت كه استاندال در رابطه با زنان در جامعه ، همچون رمانتيك ها نقش آنها را دراماتيزه و خود آنها را ايده آليزه مي كرد. يعني او با كمك ادبيات ، حدود دويست سال قبل به دفاع از نقش و حقوق و حيثيت و ارزش زنان پرداخت .

مشخصات کتاب صومعه پارم

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : صومعه پارم
ناشر : انتشارات دوستان (با همکاری انتشارات جامی)
نویسنده : استاندال (هنری بیل)
مترجم : اردشیر نیک‌پور
نوبت چاپ : سوم
تاریخ انتشار : 1383
نوع جلد و قطع : گالینگور - رقعی
تعداد صفحات : 581
شابک : 9647468512
وزن (گرم) : 750
سایر محصولات مرتبط با این محصول
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×