بحث‌هایی در آموزش علوم

بحث‌هایی در آموزش علوم

بحث‌هایی در آموزش علوم

وضعیت: ناموجود
ناشر: کرگدن

(راهنمای عملی ارتقای فهم علم در کلاس‌های علوم)

 
نویسنده : تیم اسپرود
   ترجمه : زهرا شکرانی
 
تیم اسپرود موضوع این کتاب را به نحوۀ به کارگیری روش «یادگیری علوم به کمک ذهن» از سوی آموزگاران برای دانش آموزان یازده تا چهارده ساله قرار داده است. آموزگاران درس علوم (که خود تیم اسپرود هم یکی از آنها بوده) کمتر با هنر مدیریت بحث در میان دانش آموزان آشنایی دارند. با این حال، همان طور که این کتاب نشان می دهد در درس علوم موضوعات بحث برانگیز بی شماری وجود دارند: شیوه های مختلف تفسیر شواهد، شیوه های طرح ریزی پژوهشی که منجر به پاسخ قابل اعتماد شود، بررسی این تلقی رایج که آنچه طبیعی است سالم هم هست، ماهیت علم و موارد دیگر.

روش اصلی این کتاب – بحث در حلقۀ کندوکاو – از برنامۀ فلسفه برای کودکان نشئت می گیرد. این کتاب نشان می دهد انجام این قبیل بحث ها موجب عمق یافتن درک دانش آموزان از موارد زیر می شود: مفاهیم اساسی علمی، تفکر علمی، شیوه های عملکرد علم (آنچه علم می تواند یا نمی تواند انجام دهد) و ارتباط بین آموزه های کلاس علوم و دنیای روزمرۀ دانش آموزان. این کتاب از نوع کتابهایی است که در زمینۀ آموزش فلسفه برای کودکان به معنای بالا بردن توانایی اندیشیدن در دانش آموزان و ارائه استدلال های سازنده می تواند سودمند باشد. این فلسفه به معنای آشنا کردن کودکان با اصطلاحات و نظریه های فیلسوفان نیست.

تیم اسپرود از سال ها پیش به بحث اثربخش در کلاس بسیار علاقه مند بوده و روش پژوهش گروهی یا حلقۀ کندوکاو را به کار بسته است. او در رسالۀ کارشناسی ارشد، دانشگاه آکسفورد، پژوهشی دربارۀ کارایی این شیوه در آموزش علوم و در رسالۀ دکتری پژوهشی دربارۀ جایگاه این بحث در آموزش اخلاق انجام داده است. اسپرود سفرهای زیادی رفته و کارگاه های بسیاری در استرالیا، نیوزیلند، بریتانیا، ایالات متحده، سنگاپور، ژاپن، تایلند، ایران، و هنگ کنگ برگزار کرده است.

مشخصات کتاب بحث‌هایی در آموزش علوم

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : بحث‌هایی در آموزش علوم
ناشر : نشر کرگدن
نویسنده : تیم اسپرود
مترجم : زهرا شکرانی
نوبت چاپ : 2
تاریخ انتشار : 1402
نوع جلد و قطع : شومیز - وزیری
تعداد صفحات : 267
شابک : 9786229950739
وزن (گرم) : 295
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×