130 نکته در باب کارگردانی

130 نکته در باب کارگردانی

130 نکته در باب کارگردانی

وضعیت: موجود
ناشر: بیدگل
قیمت:  
240,000ريال211,500ريال

نویسنده : فرانک هاوزر ،راسل رایش

    ترجمه : حمید احیاء

 

باید از شکست دیگران بیاموزید.
عمر شما کفاف نمی‌دهد همهٔ آنها را خودتان تجربه کنید.
[دریاسالار هایمن جی. ریک‌‌اُور]

به شما گفته خواهد شد: «کارگردانی را نمی‌توان یاد داد. هر کارگردانی خود باید راهش را پیدا کند و چگونگیِ رابطه با همکارانش را تعیین کند.»
چنین گفته‌ای حقیقت دارد. اما آنچه در دست دارید دستورالعمل نیست... هدف اصلیِ این نوشته در واقع این است که به دانشجویانِ رشتهٔ کارگردانی بگوید وقت خود و دیگران را بیهوده هدر ندهند.
البته به یاد داشته باشید که مهم‌ترین چیزهایی که همراه خود سرِ کار می‌برید، یعنی عشق و علاقه و استعداد، همگی از آنِ خود شماست.
                                                                                                                                                                          

       [از نوشتهٔ فرانک هاوزر دربارهٔ این کتاب]

 

آنچه در كتاب «130 نكته در باب كارگرداني» مي‌خوانيد تجربيات ارزشمند فرانك هاوزر در طول سال‌ها فعاليت در عرصه كارگرداني تئاتر و هم‌چنين تجربيات راسل رايش از به كار بستن موفقيت‌آميز رهنمودهاي هاوزر و بسط و گسترش آن‌ها در اين حرفه است. اين كتاب از نخستين مواجهه با متن مي‌آغازد و نكات پرباري درباره دريافت و تحليل متن بيان مي‌كند و در ادامه به موضوعات ديگري نظير نخستين روخواني، گزينش بازيگر، قوانين تمرين، ميزانسن و عناصر به صحنه درآوردن و حتي خنده گرفتن از تماشاگران مي‌پردازد. به عبارت دقيق‌تر، تلاش مولفان در كتاب حاضر اين است كه با بيان رهنمودهايي كه به زعم خودشان رعايت برخي اختياري و برخي ديگر الزامي است كارگردانان، خواه‌تازه‌كاران و خواه باتجربه‌ها، را از مسائل و مشكلات احتمالي تمامي مراحل كارگرداني تئاتر آگاه سازند و در پيشگيري از وقوع و حل آن‌ها ياريگر آنان باشند. اين كتاب، علاوه بر كارگردانان تئاتر، راهنماي گران‌بهايي است براي كارگردانان سينما و تلويزيون، بازيگران، ديگر عوامل هنرهاي نمايشي، هنرپژوهان و نيز تماشاگران و علاقه‌منداني كه مي‌خواهند از نزديك با چگونگي پروسه خلق نمايشي زنده آشنا شوند. با اين همه، آن‌ها ادعاي آن را ندارند كه شخص با خواندن اين كتاب بدل به كارگرداني تمام‌عيار مي‌شود؛ به باور آن‌ها خود شماي كارگردان بايد تجربه كنيد.

مشخصات کتاب 130 نکته در باب کارگردانی

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : 130 نکته در باب کارگردانی
ناشر : نشر بیدگل
نویسنده : فرانک هاوزر ،راسل رایش
مترجم : حمید احیاء
نوبت چاپ : سوم
تاریخ انتشار : 1399
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 104
شابک : 9786007806999
وزن (گرم) : 115
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×