ایران‌برگر

ایران‌برگر

ایران‌برگر

وضعیت: موجود
ناشر: آناپنا
قیمت:  
120,000ريال108,000ريال

نویسنده : مسعود جعفری‌جوزانی ،محمدهادی کریمی

 

سال 80 ، در گرما گرم پیش تولید « در چشم باد » آقای جوزانی ایده ی اصلی ایران برگر را با من در میان گذاشت و طرحی را در میانه ی گفتگو ها، رقم زد که متنی را با نام « ایران برگر یا چگونه آموختیم پیتزا بخوریم و خوشبختی را در آغوش بگیریم » را فراهم کردم. متن اولیه ای که در آن سال به تناوب سه بار توسط هر دو نفرمان دوباره نویسی شد. از لفظ بازنویسی نمی خواهم استفاده کنم، چرا که در این دوباره نویسی ها، رنگ آمیزی شخصیت ها و رفع حشو و زوائد و یکدست کردن لحن بیان روایت و اعراض از قرینه سازی های مصداقی در جامعه، مد نظر بود و شخصیت، چیدمان اتفاقات و آغاز و انجام داستان همان بود که بود. در واقع در این نوشتن های مکرری که تناوی توسط هر دوی مان انجام می شد….


تلاش برای رسیدن به بیان خالصی از کانسپت اولیه ای که آقای جوزانی دلبسته ی آن بود صورت می گرفت که با دیدن فیلم مفاهیم بیشتر برجسته شوند و در جلوی کادر قرار بگیرند نه مصادیقی که در هر برهه از زمان با جنس و فرم و شکل گیری ظاهر می شوند و مصداق عینی آن مفهوم در آن عصرند، نه چیز بیشتر و قرار بر این بود که بر اساس آن فیلمی شود که در جشن های صدمین سال دموکراسی خواهی ملت ایران به نمایش درآید که با بر هم خوردن تقدم و تأخر ساخت این فیلم و سریال در چشم باد، تولید ایران برگر به مدت سیزده سال به تأخیر افتاد.

 اما دو نکته درباره ی این فیلمنامه و فیلمی که از روی آن ساخته شده گفتنی است. در سال 80 ،  ایده ی این فیلم در ذهن مسعود جعفری جوزانی شکل گرفت. فیلمسازی که شهره به خلق درام های حماسی ملی و میهنی است و حداقل نامدارترین کارهای کارنامه ی هنری اش در این زمره قرار دارند. شاید برای بقیه نیز این نکته جالب باشد که چرا جوزانی به طرف ساخت یک فیلم کمدی موقعیت می آید، آن هم در زمانی که دوازده سال پیش سینمای کمدی موقعیتی به لحاظ گیشه و استقبال مخاطب نداشت و فیلم های اجتماعی و سیاسی روز که بیشتر برگردان فوتورمان وار از آثار ژورنالیستی مطبوعات پر تب و تاب آن سالها بودند، در صدر بود و قدر می دید. پس سینما چه حاشیه و چه متن اش عامل محرکه برای خلق این اثر باشد و ملاحظاتی از جنس خود سینما سائق و پیش برنده به این سمت و سو باشد.

 

محمد هادی کریمی

مشخصات کتاب ایران‌برگر

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : ایران‌برگر
ناشر : نشر آناپنا
نویسنده : مسعود جعفری‌جوزانی ،محمدهادی کریمی
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1394
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 148
شابک : 9786007394120
وزن (گرم) : 185
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×