اخبارنامه

اخبارنامه

اخبارنامه

وضعیت: موجود
ناشر: چشمه
قیمت:  
55,000ريال

نویسنده : صادق درّی
به کوشش : پروفسور دکتر اولریش مارزلف، پگاه خدیش
 

اخبارنامه منظومه‌ایست درباره قصص پیامبران و اولیاء، حضرت محمد و امامان شیعه که از قرن سیزدهم هجری تنظیم شده است. این کتاب در 1267 قمری در دارالسلطنه‌ی تبریز تصویرگری و چاپ سنگی شده است. براساس آنچه در اخبارنامه آمده است نام شاعر صادق و تخلص او درّی است. تخلص وی در پایان غزل‌هایی که در مرثیه ی امام حسین سروده، آمده است.

صادق درّی به تقلید از شاهنامه مثنوی خود را در بحر متقارب (فعولن فعولن فعولن فعول / فعل) که آن را بهترین اوزان شعری می‌داند، سروده و ظاهراً بسیار از شاهنامه فردوسی متاثر بوده است.

در برخی قسمت‌های آغازین اثر زبان سلیس و استوار است،‌ بویژه در ستایش پروردگار و نعت پیامبر.

با شروع حکایت‌ها با زبانی نه چندان استوار و نسبتاً ضعیف روبه رو می‌شویم که از ارزش ادبی اثر می‌کاهد. تشبیهات و صور خیال اخبارنامه چیزی جدای از آنچه در ادب فارسی پیش از آن سابقه دارد نیست و ابتکار و نوآوری در آن‌ها دیده نمی‌شود. در متن علاوه بر کلمات و واژگان عربی و قرآنی، اصطلاحات و لغات عامیانه‌ی بسیاری آمده است.

گذشته از زبان، شاعر بر وزن عروضی نیز چندان مسلط نیست و ایرادهای وزن و قافیه در بسیاری از ابیات وجود دارد.

با توجه به زبان و سبک بیان و کلمات و عبارات به کار رفته در متن می‌توان احتمال داد که اخبارنامه به شیوه‌ی نقالان سروده شده و در مراسم خاص مذهبی در حضور جمع خوانده می‌شده است.

با توجه به پرده‌های نقاشی و تصاویری که درباره‌ی هر حکایت در کتاب آمده شاید بتوان گفت که اخبارنامه از نوع اشعاری بوده است که پرده خوانان برای بینندگان و شنوندگان مشتاق خویش می‌خوانده‌اند و داستان پیامبران و امامان را برای مردم نقل می‌کرده‌اند.

همچنین شاعر در شرح معجزات امامان معصوم شیعه کراماتی برای آنان بر می‌شمارد که در بسیاری از موارد در منابع و ماخذ یافت نمی‌شود. اخبارنامه حال و هوایی کاملاً عوامانه و مردمی دارد و گم‌نامی سراینده‌ی آن نیز شاهدی بر این مدعاست.

مشخصات کتاب اخبارنامه

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : اخبارنامه
ناشر : نشر چشمه
نویسنده : صادق درّی
مترجم : به کوشش : پروفسور دکتر اولریش مارزلف، پگاه خدیش
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1390
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 220
شابک : 9789643628160
وزن (گرم) : 280
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×