حقوق بین‌الملل

حقوق بین‌الملل

حقوق بین‌الملل

وضعیت: موجود
ناشر: دیدار
قیمت:  
32,000ريال28,000ريال

نویسنده : حسن پيرنيا (مشيرالدوله)
 

حسن پیرنیا، ملقب به مشیرالدوله، از مشهورترین چهره‌های سیاسی مشروطه است. پدرش میرزا نصرا.. مشیرالدوله، اولین نخست وزیر ایران، بعد از انقلاب مشروطه بود. حسن پیرنیا تحصیلات مقدماتی را به روش معمول زمان فرا گرفت. برای ادامه تحصیل به روسیه و فرانسه رفت و به تحصیل در رشته‌های نظام و حقوق مشغول شد.
او به زبان‌های انگلیسی، روسی، عربی و فرانسه تسلط کامل داشت. مدتی در سفارت ایران در روسیه مشغول به کار بود. زمانی که پدرش وزیر امور خارجه شد به ایران رفت و ریاست دفتر وی را بر عهده گرفت. حسن پیرنیا که از نزدیک بی‌کفایتی رجال سیاسی و سفیران ایران را مشاهده کرده بود، از این فرصت استفاده کرد و باتوجه به نفوذی که پدرش داشت، مجوز تاسیس مدرسه علوم سیاسی را از شاه گرفت. او با کمک پدر و برادرش مدرسه علوم سیاسی را تاسیس كرد. تاسیس و اداره این مدرسه از مهم‌ترین دغدغه‌های وی بود و در این راه از هیچ تلاشی فرو گذار نکرد.
در آن دوران که کشور درگیر شدیدترین مشکلات سیاسی و اقتصادی بود، تاسیس و اداره این مدرسه از عهده هرکسی بر نمی‌آمد. پیرنیا علاوه بر مدیریت مدرسه، حقوق بین الملل را در مدرسه تدریس می‌کرد.
بعدها جزوه کلاسی او به صورت کتاب منتشر شد. کتاب او اولین کتاب حقوق بین‌الملل عمومی‌ در ایران بود. اگرچه در این مدرسه دروس حقوقی تدریس می‌شد اما شرایط و اقتضائات زمان باعث شد که «مدرسه عالی حقوق» نیز به طور جداگانه تاسیس شود. اما مجدداً این دو مدرسه ادغام شدند و سال‌ها با عنوان «مدرسه عالی حقوق و علوم سیاسی» فعالیت كردند. اکثر چهره‌های سیاسی و قضایی ایران، از جمله فارغ التحصیلان این مدرسه بودند. بنابراین می‌توان گفت این مدرسه تاثیر زیادی در تاریخ حقوقی و سیاسی کشور ما داشته است. بعد از تاسیس دانشگاه تهران این مدرسه به داخل دانشگاه انتقال یافت. دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، یادگار همین مدرسه است.

مشخصات کتاب حقوق بین‌الملل

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : حقوق بين‌الملل
ناشر : نشر دیدار
نویسنده : حسن پيرنيا (مشيرالدوله)
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1385
نوع جلد و قطع : شومیز - وزیری
تعداد صفحات : 296
شابک : 9789648786354
وزن (گرم) : 420
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×