تاریخ تریاک

تاریخ تریاک

تاریخ تریاک

وضعیت: موجود
ناشر: صفی‌ علیشاه
قیمت:  
550,000ريال484,000ريال

نویسنده : مارتین بوت 

    ترجمه : منوچهر نوایی

 

مجموعه وقایع و رویدادهای مربوط به تریاک مطالب کتاب را تشکیل می‌دهد. در این کتاب، نگارنده ضمن مروری بر پیشینه تریاک و کشت و استفاده آن در ملل مختلف، به جنبه‌های پزشکی آن نیز اشاره می‌کند .بخش عمده کتاب به بررسی تاریخ استعماری و جنگ‌هایی که درباره تریاک رخ داده اختصاص دارد . در بخشی از کتاب اطلاعاتی درباره ترکیبات تریاک فراهم آمده، همچنین آمارهایی از مصرف تریاک و مشتقات آن در سراسر جهان ذکر گردیده است .

کشت خشخاش نخستین بار ۳۴۰۰ سال پیش از میلاد در جنوب میان‌رودان صورت گرفت. سومری‌ها آن را گیاه لذت می‌نامیدند، هنر کشت خشخاش بعدها به آشوریان و سپس به بابلیها منتقل شد و از آن جا به مصر راه یافت.در سده ۱۳ پیش از میلاد دوران طلایی تریاک با کشت گسترده آن در تبس پایتخت مصر آغاز شد، بازرگانان تریاک را از مصر به کارتاژ، یونان واروپا می‌بردند.

پس از آن کشت خشخاش در قبرس پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشت و تریاک که یکی از مهم‌ترین داروهای یونان در آن هنگام شمرده می‌شد از طریق حمله اسکندر به ایران و هند راه یافت. تریاک در قرن چهارم میلادی به چین هم رسید، اما فقط پس از پایان سده‌های میانه و آغاز سفرهای دریایی دولت‌های اروپایی بود که آنان تجارت پرسود تریاک را دریافتند.

مصرف تفریحی تریاک به طور گسترده از سده ۱۵ میلادی در چین آغاز شد. در ابتدا به دلیل کمیابی و گرانی به‌ندرت اتفاق می‌افتاد. اما از قرن هفده به بعد تجارت تریاک شکل منظمی پیدا کرد و با گسترش مصرف آن ویژگی اعتیادآوریش مشخص شد. در ۱۷۲۹ مصرف تریاک در چین ممنوع شد. موازنه منفی تجاری انگلیس در مقابل چین موجب شد که انگلیسی‌ها برای افزایش صادرات خود و بهبود ذخایر ارزی‌شان، چینی‌ها را به مصرف تریاک که در هند کاشته می‌شد تشویق کنند.

مشخصات کتاب تاریخ تریاک

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : تاریخ تریاک
ناشر : انتشارات صفی‌علیشاه
نویسنده : مارتین بوت
مترجم : منوچهر نوایی
نوبت چاپ : دوم
تاریخ انتشار : 1398
نوع جلد و قطع : گالینگور - وزیری
تعداد صفحات : 453
شابک : 9789645626806
وزن (گرم) : 750
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×