جان کلام

جان کلام

جان کلام

وضعیت: موجود
ناشر: نیلوفر
قیمت:  
380,000ريال323,000ريال

نویسنده : گراهام گرین
   ترجمه : پرتو اشراق
 

خوشي هاي اندک و دلهره هاي بزرگ، همه دارايي مرداني است که گرين در مستعمره نشين هاي دوردست، مقيم شان مي کند تا آدم ها و اقليم هاي رنگ به رنگ، زمينه ساز قصه يي شوند درباره آن مردان تنها و از قضا اين بار در «جان کلام» بسيار تنها.   
    کافي است اندکي گرين را بشناسيم تا از انتخاب زاويه ديد سوم شخص معطوف به ذهن اسکوبي دريابيم که قهرمان داستان در پايان خواهد مïرد زيرا تنها راويان اول شخص تا انتها حق حيات دارند. گرين هرگز از اين پيش بيني، رنجيده خاطر نخواهد شد، خود او بارها حادثه يي را بسيار زودتر از زمان رويدادش، پيامبرگونه پيشگويي کرده زيرا شايد به درستي دريافته که شناخت جهان داستاني او، اگرچه منجر به دسته بندي شخصيت هايش در چند تيپ محدود، آناليز خط داستاني و درک ساختار تکرار شونده آثارش مي شود، اما روح حاکم بر آنها و وسعت جهاني که گرين قصد شناسدن مختصاتش را دارد با تغيير مکان از ويتنام به هائيني، پاراگوئه، آفريقا و... و با تغيير شغل قهرمانش (شغل بسيار مهم است) از خبرنگار به هتلدار، دکتر، پليس و... و با ثابت ماندن علاقه همه شان به وطن دوم و کشيده شدن پايشان به ماجراجويي و شباهت هاي روانشناختي فراوان و زن ها... البته زن ها که خود بحث مفصلي دارند و... همه و همه بايد آن قدر تکرار شوند تا آن دنيا ملموس شود. هان، اين همان دنياي گريني خودمان است، در اين صورت و با اتخاذ چنين رويکردي به جاي اينکه تکرارها از ارزش آثار او بکاهند بر قدرت نويسنده شان صحه مي گذارند، تا همچون شنونده قصه هاي شب، مشتاق خواندن رماني ديگر از او باشيم يا حتي رماني قديمي با ترجمه يي تازه.   
    آدم ها اگرچه در رمان هاي گراهام گرين شبيه هم به نظر مي رسند اما با تغيير جايگاه شان، انگار که سايه روشن هاي تابلوي نقاشي تغيير کند، پيرزن زشت رو به زني زيبا تبديل مي شود و خاکستري هاي غروب دلگير ناگهان به رنگ شيري صبحي فرح بخش متمايل مي شوند. شغل آنها مهم ترين عامل هدايت شان در مسير داستان است کما اينکه حضورشان در مناطقي آن همه دور دست تنها به واسطه شغل شان اتفاق افتاده است. سکون و ماندن در وضعيت اکنون، ميل باطني و غيرطبيعي همه آنهاست. شايد از همين روست که مرگ هرگز دور از دسترس شان نيست و به راحتي، خود يا نزديکان شان را به کام مي کشد.   
    جان کلام داستان پليسي است که پانزده سال در آفريقاي غربي زندگي کرده و همچون ديگر قهرمان هاي گرين براي بازگشت به دنياي متمدن انگليسي تمايلي نشان نمي دهد. احساس مسووليتي اغراق آميز در قبال ديگران (که البته هيچ چيز قهرمانانه يي براي نمايش ندارد) او را گام به گام به پاياني پيش بيني شده نزديک مي کند. مثلث دراماتيک دو زن و يک مرد، بيشتر از آنکه با حادثه هاي بيروني پررنگ و لعاب شود، معطوف به درون اسکوبي است و ترديدهاي او بخش بزرگي از رمان را به خود اختصاص مي دهد. نه ترديدهايش درباره انتخاب يکي از آن دو، ترديد در انتخاب سعادت پس از مرگ به قيمت شکستن قلبي يا ساکن ابدي جهنم شدن به خاطر انتخاب نکردن يکي، رها نکردن آن ديگري اما ديگر زنده نبودن آن هم به خواست خود.   
    قهرمانانه مردن پاياني نيست که گرين براي قهرمان تنهاي «جان کلام» در نظر گرفته باشد با اينکه با شغلي که دارد مرگي پرافتخارتر (تنها اندکي پرافتخارتر) چندان دور از دسترسش نيست اما آزموني دشوار (همچون ساير همگنانش) توسط خالقي سختگير (گرين) برايش طراحي شده. مرگي خودخواسته، بي افتخار، در تنهايي مطلق، بدون خدايي که صبح آن روز وداعش گفته و بدون انتظار همدلي از سوي زن هاي دوگانه که حتي براي آمرزش روحش دست به دعا نخواهند برداشت. زن هايي که به واسطه زشت رويي شان، ناکامي ، ياس و بيماري هايشان، ترحم و عشق اسکوبي را برانگيخته اند زيرا احساس عشق با شفقت چنان در هم آميخته که اغلب مي توانيم ترحم اسکوبي را معادل احساس عاشقانه اش فرض کنيم.   
    اسکوبي بارها در آينه با خود رو به رو مي شود اما يک بار در آينه به جز چهره درمانده خودش چهره ناخدايي را مي بيند که با ترحم و دلسوزي به او خيره شده (زيرا اسکوبي برخلاف رويه گذشته اش مرتکب خلاف و پنهانکاري شده) و اين لحظه، لحظه کشف بزرگي است: آيا مردم گاهي با احساسي حاکي از ترحم به من مي نگرند؟ با همان احساسي که باعث رنج دائمي من است؟ و درست در اين نقطه است که گرين به هنرمندانه ترين شکل ممکن احساس شفقت خواننده را برمي انگيزاند تا اندکي از رنج اسکوبي را براي او قابل درک گرداند. احساس ترحم مان اندک اندک اوج مي گيرد تا در صفحات پاياني در بحبوحه صحبت هاي همسرش و کشيش صداي زمزمه خودمان را بشنويم که با کمرويي براي آمرزش روح سرگردانش دعا مي کنيم. باشد که رستگار شود...

مشخصات کتاب جان کلام

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : جان کلام
ناشر : انتشارات نیلوفر
نویسنده : گراهام گرین
مترجم : پرتو اشراق
نوبت چاپ : دوم
تاریخ انتشار : 1391
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 328
شابک : 9789644482076
وزن (گرم) : 320
سایر محصولات مرتبط با این محصول
95,000ريال81,000ريال
ناموجود
580,000ريال
270,000ريال
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×