نقد نوین در حوزه‌ی شعر

نقد نوین در حوزه‌ی شعر

نقد نوین در حوزه‌ی شعر

وضعیت: موجود
ناشر: انتشارات مروارید
قیمت:  
180,000ريال158,400ريال
نویسنده : دکتر پروین سلاجقه

کتاب «نقد نوین در حوزه شعر» دربرگیرنده 11 مقاله درباره نقد شعر کهن و معاصر است.

در بخش «نقد شعر کهن» پنج مقاله با عنوان‌های «پدیدارشناسی «زمان» در شعر حافظ»، «تحلیل و بازخوانی فرمالیستی و ساختارگرایانه دو غزل از حافظ»، «حیرت و حیرانی و وهم در برابر آینه»(فراواقعیت در شعر بیدل دهلوی) و «اسطوره‌زدایی و اسطوره‌آفرینی در اندیشه شاعرانه با تکیه بر اشعار بیدل دهلوی و صائب تبریزی» دیده می‌شود.

«نقد نشانه‌شناختی، ساختاری و تاویلی شعر «شاسوسا» از سهراب سپهری»، «تحلیل کارکرد شاعرانه گزاره‌ها در شعر فروغ فرخ‌زاد»، «تحلیل زیبا‌شناختی بر فضاسازی دو شعر عاشقانه از احمد شاملو»، «نقد کهن‌الگویی دو منظومه فولکلوریک از احمد شاملو»، «تاملی در ساختار شعر «آنا آخماتووا» و «تاملی در نقش(ایماژ، استعاره و نماد) در دلالت‌های شاعرانه زبان» عنوان شش مقاله‌ای اند که در بخش «نقد شعر معاصر» گنجانده شده‌اند.

سلاجقه در تدوین این مقاله‌ها تلاش کرده که ضمن استفاده از رویکردهای متنوع نقد ادبی مدرن، از جمله نقد ساختارگرایانه، فرمالیستی، روانکاوانه، اسطوره‌شناختی، اجتماعی و زیبایی‌شناختی خواننده را در فرآیند بازخوانی متن شرکت دهد.

وی در پیشگفتار کتاب با تاکید بر این نکته که از دیدگاه روش‌شناسی نقد این مقاله‌ها را به رشته تحریر درآورده، نوشته است: «سعی داشتم در این اثر با تکیه بر امکانات فراوان رویکردهای متنوع نقد توانمند و علمی معاصر، ظرفیت‌های هنری چند متن شاعرانه را، اعم از متن‌های مدرن و کهن، مورد تحلیل انتقادی قرار دهم. در برخی از موارد به ویژه در استفاده از رویکرد نقد زیبا‌شناختی، گاهی بنا به ضرورت، از برخی امکانات نظریه‌های کلاسیک نیز استفاده شده است.»

وی در بخش دیگری از این مقدمه آورده است: «در این مجموعه، هر مقاله بدون وابستگی به مقاله‌های دیگر، برای خود ساختاری مستقل دارد؛ برهمین اساس نحوه طبقه‌بندی و ترتیب قرارگرفتن آن‌ها در اصل مطلب تفاوتی ایجاد نمی‌کند. همچنین سعی کرده‌ام در عین استفاده از زبان علمی، در تحلیل‌ها از کاربرد اصطلاحات تخصصی نیز پرهیز و مطالب را با زبانی ساده‌تر بیان کنم.»

مشخصات کتاب نقد نوین در حوزه‌ی شعر

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : نقد نوین در حوزه‌ی شعر
ناشر : انتشارات مروارید
نویسنده : دکتر پروین سلاجقه
نوبت چاپ : دوم
تاریخ انتشار : 1395
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 320
شابک : 9789641910831
وزن (گرم) : 395
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×