از عدالت‌خانه تا مشورت‌خانه

از عدالت‌خانه تا مشورت‌خانه

از عدالت‌خانه تا مشورت‌خانه

وضعیت: موجود
ناشر: لوح‌ فکر
قیمت:  
850,000ريال748,000ريال

(تعامل اندیشه و عمل در عصر مشروطیت)

 

نویسنده : فاطمه قیاسی

 

این کتاب به انديشه ديني در ايران پرداخته که پس از تحرکات سياسي انديشه‌اي در قرن نوزدهم، به تفسير جديدي از دين و سياست رسيده است. تفسيري در ميانه دو ديدگاه حداکثري و حداقلي «سياست ما عين ديانت ماست» و «تحريم هرگونه نوآوري با نام بدعت».
اين کتاب دو ديدگاه متضاد «ضروريت غربي شدن کامل» از يکسو و «اخذ حداقل لازم و ممکن از غرب» از سوي ديگر را بررسي کرده که يکي در ميان روشنفکران رواج دارد و ديگري در حوزه ها و مدارس علميه. ديدگاه هايي که با تاثير و تاثر از يکديگر به شکل دهي تاريخ سياسي و انديشه اي قرن اخير ايران انجاميده است.
از نگاه فاطمه قياسي نويسنده اين کتاب، تحولات اجتماعي و سياسي در ايران در ادامه سير جنبش‌هايي بود که به صورت فراگير در جهان رخ داده بود.به ويژه تحولاتي در کشورهاي همجوار همچون روسيه و عثماني. به زهم وي، جريان نوسازي در ايران و شکل گيري انديشه اصلاح طلبي، با تغيير در زمينه هاي اجتماعي، سياسي و نظامي آغاز شد. اين تغييرات به تدريج تعاملات ايدئولوژيکي مختلفي را در قلمرو انديشه ديني در باب سياست، اعم از سنتي و يا جديد برانگيخت.
در اين کتاب گريزي به جدال فکري ميان اصوليون و اخباريون که به تحول علم اصول فقه در حوزه هاي فکري شيعه انجاميد، زده شده و آمده است که تحول روش شناسي در حوزه انديشه ديني، همزمان با آغاز دوره قاجار و نفوذ تدريجي تفکرات تحولخواه به داخل کشور بوده است. اين مسائل مستحدثه اجتماعي، زمينه لازم براي تبيين ديني از حکومت مشروطه را فراهم کرده و برداشت منطقي تري نسبت به اطلاق فقه به مسائل اجتماعي و سياسي روز به ارمغان آورده است.
نقش روحانيت در حکومت و در برابر حکومت و همچنين خواست و نقش مردم در تعيين روش حکومت از جمله مواردي است که ذيل بحث کنش هاي فکري-عملي در نهضت شمروطه و سيرتحول انديشه سياسي ديني در ايران در اين کتاب مورد بررسي قرار گرفته است.

مشخصات کتاب از عدالت‌خانه تا مشورت‌خانه

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : از عدالت‌خانه تا مشورت‌خانه
ناشر : انتشارات لوح‌فکر
نویسنده : فاطمه قیاسی
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1394
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 332
شابک : 9789648578300
وزن (گرم) : 415
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×