بودن

بودن

بودن

وضعیت: موجود
ناشر: پیله
قیمت:  
255,000ريال230,000ريال

نویسنده : وحیده حسینی

 

برشی از این کتاب :

 

زن شعلۀ زیر ماهی‌تابه را کم می‌کند و می‌رود سراغ سبزی‌هایی که از چند دقیقۀ قبل در محلول ضدعفونی‌کنندۀ مخصوصِ سبزیجات خیسانده است. محلول را هفتۀ قبلْ از چهارشنبه‌بازار خریده به اضافۀ یک روغنِ مخصوص برای برق‌انداختنِ وسایل چوبی. کتلت‌ها در روغن غوطه‌ورند و روی شعلۀ ملایم گاز آرام‌آرام سرخ و براق می‌شوند. اگر حال و هوایش مثل روزهای دیگر بود، با یک تکه پارچه روغن‌هایی را که از ماهی‌تابه روی گاز می‌پریدند سریع پاک می‌کرد مبادا گاز لکه بگیرد، اما امروز مثل روزهای دیگر نیست.

سبزی‌ها را دو بار آبکشی می‌کند. هنوز به مادرش چیزی نگفته و همان لحظه تصمیم می‌گیرد حالا‌حالاها هم به کسی چیزی نگوید. دستان خیسش را با گوشۀ پیش‌بندش خشک می‌کند و دوباره برمی‌گردد سراغ کتلت‌ها. کمی آنها را زیرورو می­کند و حواسش هست که همه یک اندازه و یک‌دست سرخ شوند. آن‌ها را با کفگیرِ تفلون یکی‌یکی از روغن بیرون می‌آورد و می‌گذارد در یک دیسِ چینیِ دورطلایی.

دستمالی را به آرامی روی کتلت‌ها فشار می‌دهد تا روغنِ اضافی‌شان گرفته شود. دستمال چرب را از همان­جا پرت می‌کند توی سطل آشغال. دستمال کنار سطل فرود می­آید و یک لکه زرد از خودش روی سرامیک­های سفید به­جا میگذارد. دوقلوها عاشق کتلت‌اند و به قول مادرش اگر صبحانه و ناهار و شام هم کتلت باشد، می‌خورند و صدایشان هم در نمی‌آید.

سبزی‌های شسته شده را پهن می‌کند روی یک پارچۀ نخی سفیدوتمیزی که از قبل روی پیشخوان انداخته بوده تا کم‌کم آبشان کشیده شود. این کار را از مادر جواد یاد گرفته است. مادر جواد گفته بوده سبزی‌ها را اول کاملا خشک می­کند و بعد از آنکه کاملاً آبشان کشیده شد در یک کیسۀ پارچه‌ایِ دربسته در یخچال نگهداری می­کند؛ اینطوری مدت‌زمان بیشتری تازه می‌مانند و زن خودش از اضافۀ طاقۀ پارچه‌‌ای که برای ملحفه‌ها خریده بوده یک کیسۀ پارچه‌ای با درِ کشی دوخته بوده است.

مشخصات کتاب بودن

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : بودن
ناشر : نشر پیله
نویسنده : وحیده حسینی
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1399
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 94
شابک : 9786229700259
وزن (گرم) : 95
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×