خواب ابدی (نویسنده: دیوید تامسن)

خواب ابدی (نویسنده: دیوید تامسن)

خواب ابدی (نویسنده: دیوید تامسن)

وضعیت: ناموجود
ناشر: علمی و فرهنگی

نویسنده : دیوید تامسن

   ترجمه : نیکا خمسی

 

این کتاب یکی از مجلدات مجموعه «خوانش فیلم» این انتشارات است که ترجمه ای از مجموعه «فیلم های کلاسیک بی اف آی» the British Film Institute از انتشارات موسسه فیلم بریتانیا.
در توضیح این مجموعه کتاب باید نوشت که به دلیل نگرانی از تخریب میراث فیلم های موجود در آرشیو فیلم و تلویزیون بریتانیا که بخشی از انستیتو فیلم بریتانیاست، این آرشیو فهرستی از 360 فیلم مهم تاریخ سینما را تهیه کرد. هدف بلندمدت این آرشیو گردآوری مجموعه ای از نسخه های بی نقص این فیلم ها بود تا بتوانند به مدت یکسال به طور مرتب و پیاپی آنها را در موزه سینمایی لندن نمایش دهند.
در کنار آن انتشارات این انستیتو نیز از نویسندگان حوزه های مختلف، شامل منتقدان، پژوهشگران فیلم، فیلمسازان و فیلمنامه نویسان، رمان نویسان، تاریخنگاران و افراد سرشناس هنری دعوت کرد تا درباره فیلم های فهرست شده در این آرشیو بنویسند. در هر یک از این کتاب ها، دریافت شخصی نویسنده از فیلم منتخب، به همراه تاریخچه مختصر تولید و فیلمشناسی مشروح و … به همراه تصاویر متعدد از نماهای فیلم درج شده است.
بر این اساس این کتاب نیز شرح و نقدی است خلاقانه بر فیلم «خواب ابدی» ساخته هوارد هاکس. این فیلم نوآر با اقتباس از رمانی به همین نام اثر ریموند چندلر ساخته و سال 1946 اکران شد. فیلمنامه «خواب ابدی» را ویلیام فاکنر، ریموند چندلر و لی براکت نوشته بودند. هامفری بوگارت، لورن باکال، مارتا ویکرز، دوروتی مالون و … در آن به ایفای نقش پرداختند.
یکی از دلایل شهرت فیلم موضوع بغرنج و پیچیده داستان آن است. در سال 1997، کتابخانه کنگره این فیلم را از نظر فرهنگی، تاریخی و زیبایی شناختی واجد اهمیت بسیار قلمداد کرد و آن را به فهرست ملی ثبت فیلم افزود.
تامسن در این کتاب با پرداختن به جزئیات ساخت فیلم اعم از چگونگی نگارش فیلمنامه، کارگردانی و انتخاب بازیگران گویی چگونگی شکل گیری جهان پرداخته هاکس را بر ما نمایان می کند. نویسنده ثابت می کند که «خواب ابدی» بود هیچ گونه هیاهو یا حتی خودآگاهی از جانب هاکس، از نظر ساختاری یکی از نوآورانه ترین فیلم های است که در هالیوود ساخته شده است.

مشخصات کتاب خواب ابدی (نویسنده: دیوید تامسن)

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : خواب ابدی
ناشر : انتشارات علمی و فرهنگی
نویسنده : دیوید تامسن
مترجم : نیکا خمسی
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1399
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 113
شابک : 9786004369190
وزن (گرم) : 109
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×