شازده حمام 5

شازده حمام 5

شازده حمام 5

وضعیت: موجود
ناشر: پاپلی
قیمت:  
2,000,000ريال1,800,000ريال

(در میان کردهای سلیمانیه)

 

نویسنده: محمدحسین پاپلی‌یزدی

 

کتاب "شازده حمام" بویژه در جلد اول، متوجه ساختارها و هنجارهای اجتماعی است؛ کسی که بیوگرافی می‌نویسد، همانند یک خبرنگار در میان رویدادها به طور آگاهانه یا ناآگاهانه دست به انتخاب می‌زند و این انتخاب بر مبنای اولویت‌های نویسنده است .نویسنده بیش‌تر به وضعیت اجتماعی شهر یزد می‌پردازد و روابط بین انسان‌ها، هنجارهای اجتماعی موجود در آن و موقعیت نقش‌های اجتماعی را در یزد آن زمان به تصویر می‌کشد. 

هیچ آدم ۵۵ ساله ای حتی آدمهای خیلی باهوش نمیتوانند اولین خاطرات بچگی خود را دقیقاً تاریخگذاری کنند و بگویند فلان خاطره مال فلان روز و فلان سال است. چیزهای مبهمی از اولین خاطرات بچگی در ذهن آدم هست. البته بچه های پولدار امروزی که نسل ابزار مدرن هستند و پدر و مادرهایشان دائم از آنها فیلم تهیه میکنند و در فیلم تاریخ ساعت، روز، ماه و سال وقایع را ذکر میکنند و هر چند هفته یک بار این فیلمها را به بچه های خودشان نشان میدهند، این بچه ها ممکن است در آینده وقتی شصت یا هفتاد ساله هم شدند خاطرات کودکی خود را دقیقاً به یاد آورند.

آدم هایی که در سال ۱۳۲۷ در یزد به دنیا آمده بودند و در آن زمان هنوز برق و بالتبع یخچال، تلویزیون، ضبط صوت، ویدئو، کامپیوتر و...، آب لوله کشی، حمام دوش دار تولت سیفون دار، کوچه آسفالت شده، رفتگر شهرداری و …. نبود خاطرات کودکیشان از نظر تاریخی کاملاً درهم و برهم است.

این خاطره نویس هم همین وضع را دارد اما میتواند تشخیص دهد که کدام خاطرات مربوط به قبل از دبستان و کدام خاطرات مربوط به دوران دبستان و دوره های بعد بوده است. لذا خاطرات خود را بر همین منوال نگاشته است. اما همیشه نمی توان نظم زمانی را رعایت کرد. گاهی خاطره ای که مربوط به قبل از دبستان است ادامه اش چهل سال بعد اتفاق می افتد. همین امر نظم تاریخی خاطرات را به هم می زند ولی خاطره ای را کامل می کند…

مشخصات کتاب شازده حمام 5

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : شازده حمام 5
ناشر : انتشارات پاپلی (با همکاری انتشارات گوتنبرگ)
نویسنده : محمدحسین پاپلی‌یزدی
نوبت چاپ : 7
تاریخ انتشار : 1402
نوع جلد و قطع : گالینگور - وزیری
تعداد صفحات : 290
شابک : 9786227088151
وزن (گرم) : 565
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×