بعثت 1 (مجموعه آثار بازرگان 2)

بعثت 1 (مجموعه آثار بازرگان 2)

بعثت 1 (مجموعه آثار بازرگان 2)

وضعیت: موجود
ناشر: قلم
قیمت:  
300,000ريال264,000ريال

نویسنده : مهندس‌ مهدی بازرگان
 

مجموعه ‏ای كه به‌عنوان اولين جلد از «مجموعه بعثت» تقديم خوانندگان گرامی مي‌گردد، از ده اثر كوچك و بزرگ تشكيل شده است كه تماماً طی ساليان 1337 تا 1348 به‌تدريج و بعضاً چندين بار، به‌چاپ رسيده و اكنون به‌كلی ناياب مي‌باشد. اين مقالات متن تدوين و تفصيل يافته سخنراني‌هايی است كه نويسنده عمدتاً به‌مناسبت جشن مبعث انجمن اسلامی مهندسين ايران، با استفاده و استمداد از دومين آيه سوره مباركه جمعه (معروف به آيه بعثت) ايراد كرده است. سنت چنين بوده كه هر سال موضوع بحث متمركز روی جزئی از آيه بعثت و يا كلمه ‏ای از آن باشد و به بركت اين آيه، نويسنده در طول ساليان دراز، مستمراً در جشن‏های مبعث از همين آيه الهام گرفته و حتی آخرين سخنرانی، در آخرين سال حيات خود (1373) را، تحت عنوان «بعثت و آزادی» در همان انجمن ايراد نمود.

متن بسياری از اين سخنراني‌ها كه در طول نزديك به چهل سال انجام شده، به‌تدرج به چاپ رسيده و برخی نيز تاكنون شرايط چاپ نيافته و متأسفانه دست‌نوشته يا نوار برخی از آنها هم از دست رفته است. با اين حال اميدواريم سه جلد از مجموعه آثار را، به خواست خدا اختصاص به سخنراني‌های جشن مبعث و آيه مباركه آن بدهيم، به‌اميد آنكه بعثت و تحول مباركی در زمينه تدبر در آيات قرآنی حاصل گردد.

معنای واژه «بعثت» نوعی برانگيختگی و بيداری درونی است كه موجب حيات و حركت و انقلاب و تحول نفسانی مي‌گردد. به همين دليل به بيدار شدن شخص پس از خواب شبانه، كه تحولی از سكون و آرامش، به حركت و تلاش است، يا به بيدار شدن انسانی بصير در جامعه جاهل و به خوابِ غفلت فرو رفته، «بعثت» می‏گويند؛ همان بعثت بندگان بزرگواری كه بندهای تكامل تاريخی انسان را به‌يكديگر پيونده داده است.
چنين پديده و راز و رمز بزرگی كه از ميان اميين رسولی از ميان خودشان برای تلاوت آيات الهی و تزكيه اخلاقی و تعليم كتاب و حكمت برايشان برانگيخت، بزرگ‌ترين تأثير را از ميان آيات فراوان قرآن، روی دل و دِماغ نويسنده به‌جای گذاشت و استعدادهای درونی او را آنچنان تحت جاذبه نيرومند خود قرارداد كه توانست به توفيق الهی حداقل بيست اثر مفيد و سازنده را پيرامون ابعاد و اجزاء آيه بعثت به رشته تحرير درآورد. به‌اين ترتيب خود نيز در شعاع انوار هدايت‌بخش اين آيه مباركه، بركت و بهره فراوان گرفت.

ذكر مكان و موقعيت اين سخنراني‌ها نيز از نظر شناخت شرايط و اوضاع و احوال آن روزگار، خالی از فايده نخواهد بود. چهار سخنرانی را نويسنده در مسجد هدايت (خيابان اسلامبول) پايگاه تربيتی و تفسيری مرحوم آيت‌الله طالقانی ايراد نموده و دو مقاله نيز متن تدوين يافته سخنرانی در مسجد «حاج حسن» (خيابان اميربهادر) است. سخنراني‌های ششم تا نهم محصول دوران اسارت پنج ساله در زندان‌های قزل قلعه، قصر و تبعيدگاه برازجان مي‌باشد كه متن آن مخفيانه به بيرون ارسال شده است.

به اين ‏ترتيب ده مقاله از سخنراني‌های اين مدت (1337 تا 1348) تنظيم و تقديم خوانندگان ارجمند مي‌گردد.

فهرست مطالب

فهرست تفصيلی مطالب
مقدمه
خداپرستي و افكار روز
مسلمانان اجتماعي و جهاني
انسان و خدا
خودجوشي
مسأله وحي
تبليغ پيامبر
بعثت و ايدئولوژي
خدا در اجتماع
بعثت و تكامل
انگيزه و انگيزنده
فهرست آيات
فهرست احاديث و دعاها
نمايه فارسي
نمايه انگليسي و فرانسه

مشخصات کتاب بعثت 1 (مجموعه آثار بازرگان 2)

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : بعثت 1 (مجموعه آثار بازرگان 2)
ناشر : انتشارات قلم
نویسنده : مهندس‌ مهدی بازرگان
نوبت چاپ : سوم
تاریخ انتشار : 1396
نوع جلد و قطع : گالینگور - وزیری
تعداد صفحات : 591
شابک : 9789643160296
وزن (گرم) : 1050
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×