حقیقه‌الحقیقه (گزیده‌ی مثنوی حدیقه الحقیقه)

حقیقه‌الحقیقه (گزیده‌ی مثنوی حدیقه الحقیقه)

حقیقه‌الحقیقه (گزیده‌ی مثنوی حدیقه الحقیقه)

وضعیت: موجود
ناشر: میترا
قیمت:  
300,000ريال270,000ريال

نویسنده : مجدودبن آدم سنایی غزنوی
گردآورنده : حمیرا زمردی
 

حكیم ابوالمجدود مجدودبن آدم سنایی، شاعر بزرگ و عارف عاشق در اواسط یا اوایل نیمه دوم قرن پنجم هجری قمری درغزنین چشم به جهان گشود. پس از آگاهی از فنون زبان و سخنوری، به عادت شاعران زمان به دربار روآورد و در دستگاه غزنویان به جرگه شاعران مداح درآمد.
زندگی سنایی در آغاز آمیخته با آلودگی های اهل دربار بود؛ تا این كه شاعر بزرگ به جذبه حق، صید كمند عشق شد و جمال دوست،غارتگر جان و دلش گردید. سودای عشق، انگیزه پشت كردن و بریدن او از امور و اوهام دنیوی بود.

تغییر رویه شاعر چه به صورت ناگهانی و آنی باشد و چه از روی علم و آگاهی و معرفت و شناخت، عملاً زندگی و اندیشه او را متحول و دچار دگرگونی كرد. سالهایی از دوره نوجوانی وی در شهرهای بلخ، سرخسو هرات نیشابور سپری شد و احتمالاً در همان ایام راه كعبه در پیش و به زیارت حج مشرف شد.در همین سفر معنوی بود كه بسیاری از شیفتگان حقیقت و عرفان را شناخت و مقدمات انقلابی درونی در وی پدید آمد. به هر تقدیر، شاعر شوریده بقیه عمر را در كنج خلوت و انزوای صوفیانه گذراند و به تدوین و تنظیم اشعارش پرداخت و از جمله، مثنوی مشهورش به نام حدیقة‏الحقیقه و شریعة‏الطریقه را به اتمام رساند.

سنایی در سال 535 ه . ق در گذشت و اكنون مقبره‏اش در غزنین، زیارتگاه خاص و عام است.

حدیقة‏الحقیقه (این مثنوی را الهی‏نامه نیز می‏ نامند) دارای ده هزار بیت در ده باب است. سنایی سرایش آن را در سال 524 ه . ق شروع كرد و در سال 525 ه . ق به اتمام رساند. موضوعات این كتاب، علاوه بر نعمت (ستایش) خدا و رسول و آل و اصحاب او، درباره عقل و علم و حكمت و عشق است.
حدیقة‏الحقیقه از منظومه‏ هایی است كه بر بسیاری از شاعران تأثیر گذارده است. سنایی با سرودن این منظومه، باب تازه‏ای را در سرایش منظومه‏ های عرفانی در تاریخ ادب و عرفان گشود.
شاعران بزرگی همچون خاقانی و نظامی به ترتیب تحفةالعراقین و مخزن‏ الاسرار را تحت تأثیر مستقیم این منظومه سرودند و سالها بعد، عطار و مولانا سرایش مثنوی های عرفانی را به اوج تكامل رساندند.
 

مشخصات کتاب حقیقه‌الحقیقه (گزیده‌ی مثنوی حدیقه الحقیقه)

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : حقیقه‌الحقیقه (گزیده‌ی مثنوی حدیقه الحقیقه)
ناشر : نشر میترا
نویسنده : مجدودبن آدم سنایی غزنوی
مترجم : گردآورنده : حمیرا زمردی
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1393
نوع جلد و قطع : شومیز - وزیری
تعداد صفحات : 269
شابک : 9789648417890
وزن (گرم) : 400
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×