مرگ‌آگاهی در ادب فارسی

مرگ‌آگاهی در ادب فارسی

مرگ‌آگاهی در ادب فارسی

وضعیت: موجود
ناشر: مهر نوروز
قیمت:  
1,800,000ريال1,620,000ريال

نویسنده : نادیا معقولی

 

کتاب حاضر نمایانگر دیدگاه و نوع نگاه شاعران و نویسندگان از دوران بعد از اسلام تا قرن معاصر و قبل از انقلاب اسلامی به پدیده ی مرگ است. مطالعه ای که با رجوع و تحلیل آثار هر نویسنده و شاعر که در آن به موضوع مرگ پرداخته شده است، صورت می گیرد.

گزیده ای از کتاب :


خیام بزرگ ترین نماینده بدبینی نسبت به مرگ و جهان دیگر و روز رستاخیز است و طبیعی است که دیدگاه او باید تا حد زیادی متاثر از اوضاع اجتماعی و سیاسی دورانش باشد. «دوره ای که از یک سو پادشاهان سلجوقی در هم پیمانی و همسویی با خلیفگان عرب عباسی با زور نیزه و شمشیر و ضرب زوبین مذهب فقهی حنفی و شافعی و کلام اشعری را ترویج می کردند و از دیگر سوی اسماعیلیان که خود نماینده روشنگری و روشنفکری بودند در منجلاب جزمیت جمود اندیشی گرفتار آمده بودند با این همه خود را مدعی رواج عقل گرایی و خردورزی می دانستند. خیام برای حمله به این هر دو گروه که جامعه را به رکود و جمود و جزم اندیشی کشانده اند، به باورهای آنان یورش می برد و از اساس پندارهای ایشان را نادرست و تهی مایه می انگارد. کاری که بعدها حافظ نیز با لحنی پرشورتر اما با ابهام و ایهام بیشتر بازمی گوید. در نیشابور یعنی زادگاه و زیست جای خیام در این دوران سخت گیری و تعصب در اوج است و به پیروان فلسفه و عرفان با دید زندقه و کفر و نامسلمانی نگریسته می شود. اندک زمانی پس از خیام است که محمد غزالی کتاب “تهافت الفلاسفه” را می نویسد و در این با سلاح دیالکتیک عقلی به نبرد با مسلمات فیلسوفان می رود و واپسین ضربه را بر علوم عقلی وارد می کند.»

خیام شاعری مرگ اندیش است و در تمامی اشعار او به صورتی مدام اندیشه مرگ در اشکال مختلف تکرار می شود و درواقع اساس جهان بینی کلی او را نمایش می دهد.

مشخصات کتاب مرگ‌آگاهی در ادب فارسی

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : مرگ‌آگاهی در ادب فارسی
ناشر : مهر نوروز
نویسنده : نادیا معقولی
نوبت چاپ : 1
تاریخ انتشار : 1399
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 272
شابک : 9786227322026
وزن (گرم) : 292
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×