قصه‌ی جزیره‌ی ناشناخته

قصه‌ی جزیره‌ی ناشناخته

قصه‌ی جزیره‌ی ناشناخته

وضعیت: موجود
ناشر: مرکز
قیمت:  
109,000ريال96,000ريال

نویسنده : ژوزه ساراماگو

   ترجمه : محبوبه بدیعی
 
«قصه‌ی جزیره‌ی ناشناخته» از آثار متاخر ساراماگوست اما درحقیقت می‌توان ‌آن‌را دریچه‌ای به دنیای پر رمز و راز و نمادین داستان‌های او دانست.

ماجرای کتاب بسیار سرراست و بی‌ابهام، اما درون‌مایه‌ی اثر چندوجهی، تاویل‌پذیر، و شامل بن‌مایه‌های اصلی آثار مهم ساراماگوست. داستان هم‌چون حکایت‌های قدیمی می‌آغازد و پیش می‌رود و فرم آن شباهتی به فرم داستان‌های مدرنیستی ندارد، برعکس اندیشه‌ی نهفته در پس حکایت که شامل مضامین عمیق مدرنیستی و پسامدرنیستی‌ست. به‌طور خیلی خلاصه و ساده‌گیرانه بن‌مایه‌ی اثر را می‌توان «هویت گم‌شده» دانست.

مردی به قصر پادشاه می‌رود و درخواست عجیبی را مطرح می‌کند: او یک کشتی می‌خواهد که با آن به کشف جزیر‌ه‌ی ناشناخته برود! پادشاه، پس از کش و قوس‌هایی با خواسته‌ی مرد موافقت می‌کند و او به بارانداز می‌رود تا کشتی خود را از رییس لنگرگاه دریافت کند. زن نظافت‌کار قصر نیز که در جریان خواسته‌ی عجیب مرد از پادشاه و سودای او قرار دارد او را تعقیب می‌کند و به او می‌پیوندد. مرد، پس از دریافت کشتی، متوجه می‌شود که اسباب سفر مهیا نیست. مرد نه ملوانی بلد است، نه ابزار سفر دارد، و نه خدمه‌ی کشتی. همه می‌دانند که دیگر جزیره‌ی ناشناخته‌ای باقی نمانده و تازه اگر هم چون‌این جزیره‌ای وجود داشته باشد کسی حاضر نیست عافیت ساحل را به مخاطرات یک سفر ماجراجویانه‌ی بی‌نتیجه بفروشد.

زن و مرد تنهای‌اند و مرد از اولین دیدار دل‌باخته‌ی زن است، هم‌آن‌طور که زن او را می‌خواهد. به زودی، و پس از یک رویای طولانی، مرد ـ و نیز: خواننده ـ درمی‌یابد که گم‌شده‌ی مرد هم‌آن زن است و البته خود او، و روز بعد کشتی او و زن «سرانجام به دریا» می‌زند؛ نه در جست‌وجوی جزیره‌ی گم‌شده که «برای یافتن خودش.»

مشخصات کتاب قصه‌ی جزیره‌ی ناشناخته

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : قصه‌ی جزیره‌ی ناشناخته
ناشر : نشر مرکز
نویسنده : ژوزه ساراماگو
مترجم : محبوبه بدیعی
نوبت چاپ : نهم
تاریخ انتشار : 1397
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 64
شابک : 9789643055097
وزن (گرم) : 90
سایر محصولات مرتبط با این محصول
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×