آرمان‌شهر (فضا، هویت و قدرت در اندیشه‌ی اجتماعی معاصر)

آرمان‌شهر (فضا، هویت و قدرت در اندیشه‌ی اجتماعی معاصر)

آرمان‌شهر (فضا، هویت و قدرت در اندیشه‌ی اجتماعی معاصر)

وضعیت: ناموجود
ناشر: نی
نویسنده : کیان تاجبخش
   ترجمه : افشین خاکباز

شناخت شهرها، با توجه به این امر که اکثر جمعیت کشورها را در شهرها شاهدیم، از مهم ترین نیازهای اجتماعی است. این دانش، یعنی مطالعه ی شهرها، به نظریه ی انتقادی جامعه کمک می کند. در شرایط امروزه ساختارهای شهری و مفهوم یافتن فضا در ارتباط با فرهنگ، امری مهم برای رسیدن به بهره بردای بهتر از فضا در ارتباط با هر جامعه ای است.

«آرمان شهر» نوشته ی کیان تاجبخش کتابی در این راستا است که به مسائل فضا، هویت و قدرت در اندیشه ی اجتماعی معاصر می پردازد. این کتاب از مهم ترین گرایش های اندیشه ی اجتماعی اخیر مانند پسامدرنیسم، نظریه انتقادی، هابرماس، نظریه ی اجتماعی فمینیستی و... بهره دارد و می توان موضوعات مطرح در آن را به ترتیب زیر نام برد؛

پیدایی الگوهای رقیب جدید در درک ماهیت متغیر شهر در جوامع معاصر،نقد و اصلاح فلسفه ی مارکسیستی جامعه،چگونگی درک معنای شهر و زندگی شهری در جهان معاصر با تشریح عناصر سازنده ی چارچوب مفهومی ای که هویت، فضا و ساختار اجتماعی را به هم پیوند می دهد نقد نحوه ی کاربرد فلسفه ی اجتماعی مارکسیستی برای درک شهر و...برخی از موضوعات کتاب در سه دهه ی قرن بیستم، یعنی از 1970 تا 1990 در محافل روشنفکرانه و آکادمیک مطرح بوده اند. و سردمداران مباحث این موضوعات را نویسندگانی در اروپا و آمریکا و هم چنین کشورهایی که استعمار و شهرسازی غربی را تجربه کرده بودند، شامل می شدند.

نسخه ی اصلی این کتاب که در سال 2000 در ایالات متحده و توسط انتشارات دانشگاه کالیفرنیا به زبان انگلیسی چاپ شد، شیوه های تفکر در باب شهر و زندگی شهری در عصر مدرن و نقد و تحلیل شهر مبتنی بر نظریه ی اجتماعی شهری ای که بیان های نظری و فلسفی خود را بر اندیشه ی مارکس استوار ساخته است، را در جریان خود دارد.این کتاب هم چنین می تواند به جامعه شناسی شهری در ایران که توسط افرادی چون احد اشرف و ادیبی آغاز شده بود، و نیز به این دلیل که جمعیت شهرنشین در ایران رو به افزایش دارد، کمک شایانی بکند.

 فهرست مطالب کتاب :

فصل اول. هویت، ساختار و فضاهای شهری
فصل دوم. تحلیل طبقاتی مارکسی، ذات گرایی و هویت شهری
فصل سوم. فراسوی گرایش کارکردگرایانه در نظریه ی شهری
فصل چهارم. به سوی تاریخ مندی و هویت مشروط
فصل پنجم. تفاوت دموکراسی و شهر
+ واژه نامه

مشخصات کتاب آرمان‌شهر (فضا، هویت و قدرت در اندیشه‌ی اجتماعی معاصر)

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : آرمان‌شهر (فضا، هویت و قدرت در اندیشه‌ی اجتماعی معاصر)
ناشر : نشر نی
نویسنده : کیان تاجبخش
مترجم : افشین خاکباز
نوبت چاپ : ششم
تاریخ انتشار : 1396
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 336
شابک : 9789643127397
وزن (گرم) : 370
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×