سعدی در غزل

سعدی در غزل

وضعیت: ناموجود
ناشر: نیلوفر

نویسنده : سعید حمیدیان
 

درباره‌ی غزل سعدی، گذشته از دیگر آثارش، پرسش‌هایی کلان و کلی هست که جواب می طلبد. مثلا آیا عشق در غزل‌های او بشری است یا عارفانه؟ معشوقی که در آن‌ها تصویر می‌شود چگونه موجودی است؟ آدم دوپا یا فرا آدم؟ و چرا؟ ویژگی بزرگ و مشهور « سهل و ممتنع»، که اینهمه داد سخن می‌دهیم، به راستی چیست؟ چگونه و در چه شرایطی پدید می‌آید؟ تفاوت‌های دقیق و مهم شیوه‌ی غزلسرایی سعدی با دیگران در چه چیزهایی است؟

در این کتاب کوشش شده تا پاسخ‌هایی مناسب به این پرسش‌ها داده شود.

توضیحی کوتاه درباره‌ی بخش‌های پنج‌گانه‌ی این کتاب :

بخش نخست : «از پیشینه‌ها و پیشینیان»، بحث درباره‌ی شخص و شعر سه شاعر در حدود سده‌ی ششم (سنایی، انوری و خاقانی) است که به زعم نگارنده بیشترین تاثیر را در فرایند استقلال قالب غزل و تکامل آن داشته و این قالب را چونان ظرفی آماده در اختیار غزلسرایان سده‌ی هفتم، از جمله سعدی نهاده‌اند.

بخش دوم : یا «گونه‌های غزل سعدی» گامی و کوششی تازه است در جهت تقسیم بندی غزل‌های او بر مبنای آماری و بر اساس نشانه‌ها ونمودهایی که نگارنده‌ی این کتاب آن‌ها را چونان علائم عارفانگی شعر و متمایزکننده‌ی غزل عارفانه از غیر آن می‌داند.

بخش سوم : «تنه، شاخه‌ها، شکوفه‌ها»،نگارنده در این بخش، نخست به بررسی امری بنیادین و محوری یعنی اندیشه، جهان‌نگری و تجارب سعدی از عالم حیات (تنه) و بیان بازتاب آن‌ها در کل آثار او پرداخته و کوشیده است تا ارتباط تمامی آثار مهم وی (شاخه‌ها) را باهمان تنه یا پیکر‌ه‌ی اصلی بیان کرده، و در آخر، مضامین اصلی غزل شاعر (شکوفه‌ها) را با مقوله‌بندی خاص و به شکلی نظام ‌یافته برشمرده وبه اختصارتوضیح داده است.

بخش چهارم : این بخش بر محور بحث بنمایه‌های (موتیف‌های) مهم غزل سعدی و بررسی شیوه‌های اصلی و خاص اودر سرایش غزل استوار است.

بخش پنجم : در پنجمین بخش، عالی‌ترین ویژگی شعر سعدی به‌ویژه غزل او، یعنی کیفیت ناگفتنی«سهل و ممتنع»، از زبان نگارنده به گفت درآمده است

مشخصات کتاب سعدی در غزل

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : سعدی در غزل
ناشر : انتشارات نیلوفر
نویسنده : سعید حمیدیان
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1393
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 404
شابک : 9789644486234
وزن (گرم) : 460
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×