100 واژه‌ی کلیدی جامعه‌شناسی

100 واژه‌ی کلیدی جامعه‌شناسی

100 واژه‌ی کلیدی جامعه‌شناسی

وضعیت: موجود
ناشر: فرهنگ‌ معاصر
قیمت:  
240,000ريال216,000ريال

نویسنده : سرژ پوگام
   ترجمه : عبدالحسین نیک‌گوهر
 

در مقدمه این اثر،‌ هدف جامعه‌شناسی در حالت عام و مقصود از نگارش این کتاب را با این تعاریف می‌یابیم که موضوع جامعه‌شناسی، انسان اجتماعی یا انسان اجتماعی‌شده است. جامعه‌شناسان در سطحی کلی، روی این واقعیت به‌آسانی توافق می‌کنند که رشته تخصصی‌شان علم روابط اجتماعی است، به همان شکلی که محیط ـ قالب‌های اجتماعی‌شدن، تحمیل و منتقل کرده‌اند و نیز به همان شیوه‌ای که افراد آنها را زیسته و تجربه کرده‌اند. اما ورای این تعریف کلی، جامعه‌شناس با کدام روش‌ها کار می‌کند؟ مفاهیم عمده جامعه‌شناسی کدامند؟ و بر مبنای کدام وابستگی‌های اجتماعی می‌توان روابط فرد با جامعه را تعریف کرد؟

اینها اصلی‌ترین پرسش‌هایی هستند که این کتاب بنا دارد به آنها پاسخ دهد. اما مقدمه کتاب می‌گوید که با وجود رویکردها، حساسیت‌ها و مکتب‌های متفاوت در این میدان تخصصی، بعید به نظر می‌رسد که جامعه‌شناسان، به صورت انفرادی، به این پرسش‌ها پاسخ یکسان بدهند؛ به این دلیل یکسان‌سازی پاسخ‌ها ضروری است.

برای گزینش و نگارش مدخل‌های این اثر راهنما، 21 جامعه‌شناس عضو هیئت تحریریه مجله جامعه‌شناسی، چندبار دور هم جمع شدند. آنان ضمن تعیین خط‌ مشی این مجله با مخاطبان عمومی، این کتاب را نیز نوشتند.

کتاب «100 واژه کلیدی در جامعه‌شناسی» در چهار فصل عمده، تدوین شده است.

فصل اول این کتاب به مفهوم «نگرش» (Posture) اختصاص دارد و در آن مفاهیم متنوعی نظیر اخلاق حرفه‌ای؛ بازتابندگی؛ پارادایم؛ تفسیر؛ عینی‌سازی؛ فرضیه و ... به صورت نسبتاً جامع معرفی شده‌اند.

در فصل دوم کتاب که عنوان آن «روش‌ها» (Methodes) است، انواع روش‌های مطالعه جامعه‌شناسی بررسی می‌شود؛ روش‌هایی چون: پرسشنامه، تحلیل کمی؛ روایت زندگی؛ روش‌های کیفی؛ مدل‌سازی؛ مردم‌نگاری؛ مصاحبه؛ نامگان و ... .

در فصل سوم کتاب «100 واژه کلیدی در جامعه‌شناسی» نیز مبحث «مفاهیم» در جامعه‌شناسی مورد بررسی قرار می‌گیرد. مفاهیمی نظیر اجتماعی‌شدن؛ بازنمایی‌ها؛ باورها؛ تقسیم‌کار؛ سرمایه، علیت‌باوری؛ کجروی؛ کنش متقابل؛ نابرابری؛ هویت و ... از جمله مفاهیمی‌اند که در این فصل مورد واکاوی قرار می‌گیرند.

آخرین فصل کتاب «100 واژه کلیدی در جامعه‌شناسی» به «وابستگی‌های اجتماعی» (Apparatences sociales) و عناصر آن ناظر است. عناصری چون پایگاه، دین، سن، ملیت، نژاد و قومیت و نظایر آن در این بخش گنجانده و توصیف شده‌اند.

مشخصات کتاب 100 واژه‌ی کلیدی جامعه‌شناسی

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : 100 واژه‌ی کلیدی جامعه‌شناسی
ناشر : انتشارات فرهنگ معاصر
نویسنده : سرژ پوگام
مترجم : عبدالحسین نیک‌گوهر
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1393
نوع جلد و قطع : شومیز - پالتویی
تعداد صفحات : 178
شابک : 9786001050862
وزن (گرم) : 200
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×