مقالاتی از نسل سوم روشنفکری

مقالاتی از نسل سوم روشنفکری

مقالاتی از نسل سوم روشنفکری

وضعیت: موجود
ناشر: گاه
قیمت:  
1,120,000ريال1,008,000ريال

(بازخوانی انتقادی مدرنیسم در ایران 2)

 

مقدمه و گردآوری : مهدی احمدیان شیجانی

 

کتاب مقالاتی از نسل سوم روشنفکری به همت مهدی احمدیان شیجانی گردآوری شده و حاوی مقالاتی از مهرداد بهار، احمد بهمنش، جمشید بهنام و دیگران است ک. این اثر جلد دوم از مجموعه ای است که در پی پاسخگویی به سوالاتی پیرامون مدرنیته و مدرنیسم و مدرنیزاسیون در تاریخ و ادب معاصر ایران و به دنبال بررسی دقیق تاریخ اندیشه نوگرایی و جزئیات تفکرات مدرنیستی که در قالب جریان ها و جنبش های نوگرا ظهور پیدا کرده اند به واکاوی و بازخوانی اسنادی که کم تر به آن ها پرداخته شده و به طور مستقیم با رخدادها و جنبش های تاریخ در ارتباط بوده اند روی آورده و آن ها را در اختیار مخاطب گذاشته است.

گزیده ای از کتاب :


اهمیت میراث فرهنگی نباید هیچ گاه وسیله ای گردد تا از سایر اصول چهارگانه سیاست فرهنگی یعنی از قرار دادن فرهنگ در دسترس عموم، از پیش بینی علل و اسباب ابداع و نوآوری، از اشاعه جهانی فرهنگ ایرانی و آشنایی و استفاده از فرهنگ های ملل راقیه دیگر بازمانیم؛ و یا از فراهم آوردن وسایلی که برای اجرای چنین اصولی لازم است، از قبیل تربیت کارگزاران فرهنگی و توسعه و تکمیل آموزش تخصص هنر در مدارج مختلف تحصیلی، استفاده وسیع از وسایل ارتباط جمعی، توسعه کتابخانه ها، ایجاد مراکز فرهنگی، گسترش موزه ها، ترویج هنرهای نمایشی، تاسیس انجمن های فرهنگی و هنری، احداث خانه های فرهنگی و خانه های جوانان، استفاده از تمامی قوای مملکتی برای توحید مساعی موسسات و مراکز فرهنگی و هماهنگی آنها در اجرای سیاست فرهنگی کشور و امثال این فعالیت های همه جانبه غافل باشیم.

سیاست فرهنگی مملکت، خلاف آنچه در بادی امر به نظر می آید، محتاج برنامه ریزی های دامنه دار، سرمایه گذاری های بزرگ و دراز مدت، پژوهش های متنوع و طولانی است. این طرح اساسی از طرفی با گذشته های چندین صد ساله ملت ها سر و کار دارند و از جانبی دیگر به آینده طولانی که آنها باید در تاریخ جهان داشته باشند. حفظ حیات و هویت های ملی در گرو اجرای آنهاست و تامین مبانی زندگانی آینده اقوام و اجتماعات بدان ها بستگی دارد. چنین سیاست های پر دامنه ای را که به ازمنه ممتد ارتباط می یابد نمی توان با بی حوصلگی پیش بینی کرد و در زمانی کوتاه به انجام رسانید، بلکه دستگاه های مجهزی لازم است که به دقت مسائل را بررسی کنند و در اجرای نظرها و نتایج تحقیقات و ایجاد هماهنگی ها نیز از صرف وقت و حوصله کوتاهی نورزند. شوراهای فرهنگی جهان به همین منظور ایجاد شده اند و از آن جمله شورای عالی فرهنگ و هنر در کشور ما مسئول اجرای همین سیاست و تمام مسائلی است که بدان تعلق می یابد.

مشخصات کتاب مقالاتی از نسل سوم روشنفکری

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : مقالاتی از نسل سوم روشنفکری
ناشر : گاه
نویسنده : مقدمه و گردآوری : مهدی احمدیان شیجانی
نوبت چاپ : 1
تاریخ انتشار : 1398
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 216
شابک : 9786229561225
وزن (گرم) : 185
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×