جنگ صلیبی اول (فراخوان از شرق)

جنگ صلیبی اول (فراخوان از شرق)

جنگ صلیبی اول (فراخوان از شرق)

وضعیت: غیرفعال
ناشر: مرکز

نویسنده : پیتر فرانکوپن

    ترجمه : حسن افشار

 

به رغم جذابیتی که جنگ صلیبی اول همیشه برای ما داشته است، شگفتا که هرگز چندان صحبتی از ریشه‌های واقعی آن به میان نیامده است. قریب ده قرن، توجه نویسندگان و پژوهشگران به شخص پاپ اوربان دوم، سخنرانی برانگیزنده‌ی او در کلرمون و تهییج شهسواران اروپا بوده است. اما در واقع، عامل اصلی لشکرکشی به اورشلیم نه شخص پاپ بلکه امپراتورِ کنستانتینوپل، آلکسیوس کمننوس اول، در شرق بود. سال 1095 آلکسیوس سفیرانی با پیامی فوری به نزد اوربان دوم گسیل کرد. پاپ را در پیاچنتزا یافتند و «از حضرت او و قاطبه‌ی بندگان مسیح تقاضا کردند برای دفاع از این کلیسای مقدس در برابر کفار کمک بفرستند، این درخواست کمک آلکسیوس بود که آتش جنگ صلیبی اول را برافروخت.»

رُم نو، کنستانتینوپل، را در قرن چهارم به مثابه‌ی پایتخت دوم امپراتوری تأسیس کرده بودند تا استان‌های گسترده‌اش در شرق مدیترانه را از آن جا اداره کنند. امپراتوری روم شرقی به نام پایتخت‌اش بیزانس مشهور شد، شهری که وقتی به دست کنستانتین افتاد نامش را به کنستانتینوپل تغییر دادند و پس از غلبه‌ی مسلمانان به قسطنطنیه تغییر نام داد و اکنون استانبول نام دارد.

امپراتوری روم شرقی حتی پس از آن که استان‌های غربی روم رنگ باختند و «رم کهنه» در سده‌ی پنجم سقوط کرد شکوفا ماند. سال 1025 غالب نواحی بالکان، جنوب ایتالیا، آسیای صغیر و بخش‌های بزرگی از قفقاز و شمال سوریه تحت حاکمیت آن بود و در سیسیل نیز مطامع توسعه‌طلبانه داشت.

مشخصات کتاب جنگ صلیبی اول (فراخوان از شرق)

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : جنگ صلیبی اول (فراخوان از شرق)
ناشر : مرکز
نویسنده : پیتر فرانکوپن
مترجم : حسن افشار
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1400
نوع جلد و قطع : شومیز - وزیری
تعداد صفحات : 244
شابک : 9789642135028
وزن (گرم) : 375
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×