آب و حقوق بشر (حق دسترسی بشر به آب، ابعاد حقوقی‌ و سیاسی)

آب و حقوق بشر (حق دسترسی بشر به آب، ابعاد حقوقی‌ و سیاسی)

وضعیت: موجود
ناشر: ناهید
قیمت:  
1,100,000ريال935,000ريال

نویسنده : سلمان م. ا. سلمان، شیوان مک‌اینرنی - لنکفورد
   ترجمه : حسن اسدی زیدآبادی
 

حقوق بشر و آب با بررسی برخی اسناد حقوق بین‌الملل، به ویژه نظریه‌ی تفسیری شماره 15 کمیته‌ی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که در سال 2002 حق دسترسی بشر به آب را به رسمیت می‌شناسد، به ابعاد حقوقی و سیاسی حق به آب می‌پردازد. این کتاب به بررسی رژیم حقوق بین‌الملل بشر می‌پردازد و استدلال می‌کند که ارتباط حق به آب و حق توسعه به سرعت در حال تحول است. در عین حال این مطالعه‌ متمرکز بر نظریه تفسیری کمیته‌ی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است، حق بنیادین دسترسی به آب به موجب چندین سند غیر الزام‌آور در عرصه‌ی حقوق بین‌الملل، حقوق بین‌الملل عرفی و شماری از قوانین داخلی کشورها تحکیم شده است.

نویسندگان این کتاب کارشناسانی شناخته‌شده در رشته‌ی خود هستند. سلمان م.ا. سلمان مشاور ارشد در امور محیط زیست و توسعه‌ی پایدار اجتماعی در گروه حقوق بین‌الملل معاونت حقوقی ریاست بانک جهانی است. او متخصص بانک در زمینه‌ی حقوق آب است و آثاری از او در این زمینه منتشر شده است.
شیوان مک‌اینرنی – لنکفورد، مشاور در امور محیط‌زیست و توسعه‌ی اجتماعی پایدار و در گروه حقوق بین‌الملل معاونت حقوقی ریاست بانک جهانی است. او در حقوق بشر تخصص دارد و آثار متعددی در این زمینه به رشته‌ی تحریر درآورده است.

مترجم اثر در یادداشت خود بر کتاب نوشته است:«این کتاب تلاشی برای تثبیت رویکرد حقوق بشری به موضوع نیاز انسان به آب است. رویکردی که امروزه دیگر به قاعده‌ای خدشه ناپذیر بدل شده است. نویسندگان کتاب کوشیده‌اند مفهوم و اصطلاح «حق به آب» را به مفهومی جامع‌تر تحت عنوان «حق دسترسی بشر به آب» ارتقاء دهند. پژوهش پیش رو نه تنها به تبیین ابعاد حقوقی و سیاستگذاری در حوزه حق دسترسی بشر به آب می‌پردازد‌، بلکه حاوی نکات سودمندی در رابطه با مفهوم تعهد دولت‌ها به حقی بشری است که واجد پیچیدگی‌های خاصی است.»

کتاب «آب و حقوق بشر» در چهار بخش سامان دهی شده است. در بخش اول با عنوان «تکوین بحث حق برآب» به مرور تلاش‌های جامعه جهانی و بررسی اسناد بین‌المللی و کنفرانس‌های مربوط به مساله آب در سطح جهان پرداخته است و از تردید جامعه جهانی میان اعلام آب به مثابه یک نیاز یا حقی انسانی سخن به میان آمده است. در بخش دوم که «تکامل نظام حقوق بین‌المللی بشر» نام گرفته است تصویری از مفهوم نظام حقوق بشر در سطح بین‌المللی‌، اسناد و سازوکارهای آن به ویژه در سطح سازمان ملل متحد پرداخته شده است.

همچنین کتاب در بخش سوم خود به کارکرد نهاد ناظر بر میثاق حقوق اقتصادی‌، اجتماعی و فرهنگی یعنی کمیته حقوق اقتصادی‌، اجتماعی و فرهنگی می‌پردازد‌ که زیر نظر شورای حقوق اقتصادی- اجتماعی ملل متحد فعالیت می‌کند و حق نظارت بر عملکرد دولت‌ها و همچنین تفسیر حقوق مندرج در این میثاق را دارد. بخش پایانی کتاب نیز ابعاد حقوقی و سیاسی نظریه تفسیری کمیته حقوق اقتصادی‌، اجتماعی و فرهنگی در مورد حق به آب به بحث و بررسی گذاشته شده است. سندی که از اهمیت کارشناسی بسیار قابل توجهی برخوردار است.

لینک معرفی این کتاب در روزنامه شرق :
http://www.sharghdaily.ir/News/66852
 

مشخصات کتاب آب و حقوق بشر (حق دسترسی بشر به آب، ابعاد حقوقی‌ و سیاسی)

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : آب و حقوق بشر (حق دسترسی بشر به آب، ابعاد حقوقی‌ و سیاسی)
ناشر : انتشارات ناهید
نویسنده : سلمان م. ا. سلمان، شیوان مک‌اینرنی - لنکفورد
مترجم : حسن اسدی زیدآبادی
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1394
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 218
شابک : 9786005865295
وزن (گرم) : 250
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×