اندیشه‌ی سیاسی در اسلام معاصر

اندیشه‌ی سیاسی در اسلام معاصر

اندیشه‌ی سیاسی در اسلام معاصر

وضعیت: موجود
ناشر: خوارزمی
قیمت:  
1,050,000ريال997,500ريال

نویسنده : حمید عنایت
    ترجمه : بهاءالدین خرمشاهی
 

دكتر حميد عنايت از جمله پژوهشگران مطرح ايراني بوده است كه در زمينه مواجهه فكري ايرانيان و مسلمانان با غرب واجد آثاري است.

كتاب شامل يك مقدمه و پنج فصل است. اين كتاب به انديشه هاي سياسي مسلمانان در دنياي معاصر با نيم نگاهي به گذشته مي پردازد. فصل اول كتاب با عنوان تشيع و تسنن: تعارض و توافق به بررسي تفاوتهاي سياسي بين دو مذهب عمده اسلام يعني تشيع و تسنن اختصاص دارد. مؤلف نشان مي دهد كه رابطه بين اين دو در عصر جديد، رفته رفته تحول يافته و لااقل در قلمرو آموزه هاي سياسي از برخورد حاد به صورت مواجهه متعادل بين فرقه اي درآمده است. داستان الغاي خلافت اسلامي بعد از جنگ جهاني اول و تشكيل جمهوري سكولار در تركيه كه واكنشهاي متعددي در جهان اسلام از هند تا مصر ادامه داشت، در فصل دوم آمده است.

تلاش برخي از انديشمندان اسلامي بعد از سقوط خلافت عثماني جهت تجديد خلافت اسلامي، در نهايت به نتيجه اي نمي رسد. از طرف ديگر بسياري از متفكران جهان اسلام كه به تجدد گرايي اسلامي مشهورند اصولا با تجديد حكومتهاي سنتي مخالف بوده و از تشكيل حكومت بر مبناي تحولات دنياي معاصر حمايت مي كردند. عنوان فصل سوم انديشه حكومت اسلامي است اين فصل عمدتا به نظريه هاي حكومت اسلامي بعد از الغاي خلافت در سال 1924 اختصاص دارد. انديشه هاي متفكراني چون محمد رشيد رضا، نظريه پرداز سوري مقيم مصر كه تاثير مهمي بر جنبش اخوان المسلمين در مصر داشته مطرح مي شود. رشيد رضا عمدتا در پي احياي خلافت اسلامي با توجه به شرايط جديد كشورهاي اسلامي است. در قسمت ديگر اين فصل ذيل عنوان اصل گرايي Fundamentalism به بررسي جنبش اخوان المسلمين در مصر و همتايان آن در ايران يعني فدائيان اسلام و جنبش جماعت اسلامي در پاكستان مي پردازد. با مقايسه اي كه بين اين جنبشها صورت مي گيرد و جود تشابه و تفارق آنها را مشخص مي كند.

مشخصات کتاب اندیشه‌ی سیاسی در اسلام معاصر

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : اندیشه‌ی سیاسی در اسلام معاصر
ناشر : انتشارات خوارزمی
نویسنده : حمید عنایت
مترجم : بهاءالدین خرمشاهی
نوبت چاپ : هفتم
تاریخ انتشار : 1398
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 356
شابک : 9789644870576
وزن (گرم) : 400
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×