دگرگونی‌ها

دگرگونی‌ها

وضعیت: موجود
ناشر: نیلوفر
قیمت:  
650,000ريال552,500ريال

نویسنده : ژ.م.گ.لوکلزیو
   ترجمه : مرتضی عسگری
 

ژان ماری گوستاو لوکلزیو (به صورت مخفف J.M.LeCLézio) در 13 آوریل 1940 در شهر بندری نیس به دنیا آمد، پدرش اهل کشور انگلیس و مادرش فرانسوی بود.پس از پایان دوره‌ی متوسطه، ادبیات انگلیسی را در دانشگاه بریستل فرا‌‌گرفت، سپس در سال 1963 در سن 23 سالگی جایزه‌ی رودندو را برای اولین رمانش به عنوان"محاکمه‌ی شفاهی" دریافت کرد. پس از آن در سال 1964 از دانشگاه اکس آن پروانس فرانسه کارشناسی ارشد گرفت. در سال 1967 خدمت سربازی خود را در کشور تایلند گذراند اما به علت انتقادهای پی‌در‌پی‌اش از وضعیت اجتماعی این کشور به مکزیک فرستاده شد. از سال 1970 تا 1974 زندگی سرخپوستی‌اش را در قلب جنگل پاناما، در میان قبیله‌ای از سرخپوستانِ اِمیرا گذراند و به آموختن زبان‌های محلی روی آورد. وی سپس قصد ادامه‌ی تحصیل کرد و در سال 1983 از دانشگاه مکزیک‌و‌سیتی فارغ التحصیل شد و تِز دکترای خود را بررسی تاریخ همین کشور (مکزیک) انتخاب کرد و در نهایت در دانشگاه آلبوکرک آمریکا مشغول به تدریس شد. ژان ماری گوستاو لوکلزیو بیش از 40 کتاب نوشته که در برگیرنده‌ی تنوع نوشتاری است: رمان، رساله، بیوگرافی، کتابهایی برای کودکان، تعداد بی‌شماری پیش‌گفتار، مقاله و تعدادی آثار گروهی. او یک نویسنده‌ی رمزآلود باقی مانده است، بیشتر به کولی‌ها می‌ماند تا به مسافر‌ها. جذب بیابان‌ها و سرخپوستان می‌شود، او یکی از نادرترین راویان امروزی‌ست که توانسته افسانه‌ها را به شکل مادی و فیزیک بیان کند. شخصیت تمام داستان‌هایش حامل پیامی اخلاقی‌اند، در درجه‌ی اول احترام به دنیا، به دیگران و به خود برایش حائز اهمیت است. ژان ماری گوستاو لوکلزیو به عنوان یک راوی، خواننده را دعوت به نگریستن به خویش می‌کند، دعوت به غوطه‌ور شدن در صلح و رویا. با اجتناب از تمام رسومات و پوچی‌ها، زبانش ساده و قابل فهم است. ادبیاتِ او یک ادبیات فرار از واقعیت و جست‌وجو‌ست. خود به مانند شخص خانه به دوشی‌ست که از جایی به جای دیگر می‌رود، شخصی تبعیدی که سفر می‌کند و شخصیت داستان‌هایش در شهر‌ها گم می‌شوند. با ما از مرگ می‌گوید، از ترسِ تنهایی، از رویای شیرین کودکی، از عشق به آزادی و سرگشتگی انسان مدرن. اما او خیالاتی نیست، یک انسان آزاد است. نویسنده‌ای‌ست که حقایق را فاش می‌سازد، به مبارزه می‌طلبد و انسان را نیز به مبارزه وا می‌دارد. ژان ماری گوستاو لوکلزیو در سال 1994 به عنوان بزرگترین نویسنده‌ی فرانسه برگزیده شد و در سال 2008 برنده‌ی جایزه‌ی دو میلیونی کرونی نوبل ادبیات از سوی آکادمی سوئد گردید.

رمان دگرگونی‌ها نسل‌اندرنسل و دوره به دوره، از انقلاب فرانسه گرفته تا آزاد شدن تدریجی مستعمرات، شروع می‌کند و به شهر نیس، زادگاه نویسنده، و جزیره‌ی موریس می‌رسد. عقاید و احساسات این نویسنده‌ی مبتکر که اکنون 75 ساله است در کتاب‌های پیشین او هرگز به این صورت با چنین شرح و تفسیری فاش نشده است.

لوکلزیو زندگانی خود را که سراسر پر از گریز از این شهر به آنت شهر و از این کشور به آن کشور بوده در این رمان، که یکی از کتاب‌های اوست به تفضیل شرح داده است.

رمان از قرنی به قرن دیگر و از قاره‌ای به قاره‌ی دیگر می‌رود، انقلاب فرانسه را تا جنگ با پروس و اتریش دنبال می‌کند و به شهر نیس و آزادی مستعمرات فرانسه می‌رسد و استقلال جزیر‌ی موریس را به تفضیل بیان می‌کند.

یک شخصیت کوچک در این رمان بزرگ هست زنی ناشنوا به نام «سپیده دم» از هندوچین مستعمره‌ی فرانسه به‌وسیله‌ی خانواده‌ای از بزرگ‌زادگان به شهر نیس آورده شده است تابردگی کند. سپیده دم این موجود وحشی نماد، همه‌ی دگرگونی‌هایی است که لوکلزیو گویی شاهد همیشگی آنهاست.
 

مشخصات کتاب دگرگونی‌ها

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : دگرگونی‌ها
ناشر : انتشارات نیلوفر
نویسنده : ژ.م.گ.لوکلزیو
مترجم : مرتضی عسگری
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1394
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 469
شابک : 9789644485381
وزن (گرم) : 520
سایر محصولات مرتبط با این محصول
450,000ريال382,500ريال
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×