استیون اسپیلبرگ و فلسفه

استیون اسپیلبرگ و فلسفه

استیون اسپیلبرگ و فلسفه

وضعیت: موجود
ناشر: کرگدن
قیمت:  
1,500,000ريال1,350,000ريال

گردآوری : دین کوالسکی

    ترجمه : حسن شریعتی

 

اگر فلسفه‌ورزی مستلزم اقامۀ برهان و دفاع از مقدمات و تحلیل منطقی پیش‌فرض‌‌هاست، به نظر می‌رسد در نقطۀ مقابل کاری است که بینندۀ عادی فیلم انجام می‌دهد. اگر چنین است، پس به چه معنا می‌توان از رابطۀ سینما و فلسفه سخن گفت؟ آیا سینما می‌تواند منشأ فلسفه‌ورزی باشد؟ آیا سینما می‌تواند پرسش‌هایی فلسفی مطرح کند و گاه به آنها پاسخ دهد؟

هیچ فیلم‌سازی به‌اندازۀ استیون اسپیلبرگ بر فرهنگ عمومی تأثیر نگذاشته است. او سازندۀ موفق‌ترین ملودرام‌های سینمای امریکا است. این کتاب بررسی و ارزیابی کارنامۀ سی‌سالۀ اسپیلبرگ است، نه از پشت لنز دوربین و نظریه‌های نقد فیلم، که از پشت لنز فلسفه. خواننده، احتمالاً ناباورانه، درخواهد یافت که فلسفه چیزی است که به آن عمل می‌کنیم نه انبوه دانسته‌هایمان. در هر مقاله، یکی از موضوعات و مسائل فلسفی در آثار اسپیلبرگ به بحث گذاشته می‌شود، موضوعاتی مانند متافیزیک، معرفت‌شناسی، اخلاق، ارزش‌شناسی، زیبایی‌شناسی، فلسفۀ سیاسی، فمینیسم و فلسفۀ ذهن. کار نویسندگان این مجموعه تدریس و تحقیق فلسفه است، و در نتیجه نوآموزان و علاقه‌مندان غیرمتخصص فلسفه نیز در زمرۀ مخاطبان آنها هستند.

در پایان کتاب پیوستی وجود دارد که به بحث دربارۀ ارتباط فیلم‌های اسپیلبرگ و فلسفه کمک می‌کند. فهرست شیندلر، آمیستاد ، هوش مصنوعی و گزارش اقلیت چهار فیلم از شاخص‌ترین آثار اسپیلبرگ هستند. در این پیوست، خلاصه‌ای از هر فیلم و مباحث و پرسش‌های فلسفی مربوط به آن آمده است که برای استفاده در انجمن‌های سینمایی، مراکز نقد و بررسی کتاب و استفاده در کلاس‌های فلسفه کارآمد است.

مشخصات کتاب استیون اسپیلبرگ و فلسفه

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : استیون اسپیلبرگ و فلسفه
ناشر : کرگدن
نویسنده : دین کوالسکی
مترجم : حسن شریعتی
نوبت چاپ : 1
تاریخ انتشار : 1401
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 356
شابک : 9786227765021
وزن (گرم) : 310
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×