بررسی تحولات نظام پادشاهی

بررسی تحولات نظام پادشاهی

بررسی تحولات نظام پادشاهی

وضعیت: موجود
ناشر: فرزان ‌روز
قیمت:  
1,500,000ريال1,320,000ريال

نویسنده : بهروز پیروز

 

کشور ما ایران از دیرباز تاکنون دارای فرهنگ غنی و تاریخی پرشکوه بوده و تاریخ اساطیری آن پر از ماجراهایی از شرح زندگی و فعالیت‌های خوب و بد پادشاهان است. اگر نقطه محوری در اندیشه سیاسی یونان از زمان باستان، مفهوم «شهروند» و «شهروندی» باشد؛ اساس اندیشه سیاسی در ایران باستان، «شهریار» و «شهریاری» است. به طوری که به گفته برخی مورخین، در هیچ کشوری حیات اجتماعی و ملی به اندازه ایران، در اطراف شاه مرکزیت نداشته است و این موضوع را در آثار به جا مانده از دوران گذشته مانند انواع سنگ نوشته‌ها می‌توان مشاهده کرد. 

با این حال، در تاریخ طولانی سرزمین ما پادشاهان بسیاری حکومت کردند و سلسله‌های زیادی آمدند و رفتند و نهاد پادشاهی به رغم جایگاه مهم آن در این سرزمین، تحولات بسیاری را به خود دیده است. هدف این کتاب، پرداختن به تاریخ پادشاهان ایران نیست بلکه درصدد است به تبیین تحولات نهاد سلطنت- از ابتدا تا انقراض آن- در ایران بپردازد و علل این دگرگونی‌ها را ریشه‌یابی کند و پرداختن به برخی «تحولات تاریخی ایران» از بعد اجتماعی، سیاسی، اندیشه‌ای، اقتصادی و فرهنگی… به منظور فهم بهتر تحولات نهاد سلطنت است که به منزله بستری برای دگرگونی‌های این نهاد محسوب می‌شوند. به همین خاطر این کتاب با مراجعه به آثار هر دوره تاریخی، به بررسی دیدگاه‌های نخبگان و نویسندگان آن‌ها درباره نهاد سلطنت پرداخته و سعی کرده سیر تحولات این دیدگاه‌ها را در ادوار مختلف تاریخ ایران نشان دهد. 

بخش عمده کتاب حاضر مربوط به تاریخ معاصر ایران (از آغاز صفویه تا پایان رژیم پهلوی) است، چراکه عمده تحولات سلطنت در این دوره اتفاق افتاده و عصر صفویه نقطره شروع تحولات ایران معاصر است.

مشخصات کتاب بررسی تحولات نظام پادشاهی

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : بررسی تحولات نظام پادشاهی
ناشر : فرزان روز
نویسنده : بهروز پیروز
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1401
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 376
شابک : 9789643215354
وزن (گرم) : 415
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×