دستور تاریخی زبان فارسی

دستور تاریخی زبان فارسی

دستور تاریخی زبان فارسی

وضعیت: موجود
ناشر: توس
قیمت:  
1,200,000ريال1,080,000ريال

نویسنده : پرویز ناتل‌خانلری
به کوشش : عفت مستشارنیا
 

پرویز ناتل خانلری سال 1292 در تهران به ‌دنیا آمد. او بیش‌تر سال‌های عمر خود را صرف تحقیقات ادبی، تصحیح متن‌های شعر و نثر کرد. علاوه بر آن، ترجمه آثار خارجی و انتشار مجله ادبی «سخن» که به مدت 35 سال، آن را به‌طور مداوم منتشر می‌کرد، از دیگر کارهای مهم او هستند.

از ناتل خانلری، مجموعه‌ها‌ی شعر «ماه در مرداب» و «یغمای شب» هم به‌جا مانده‌اند. این نویسنده و پژوهشگر سال 1369 در سن 77سالگی از دنیا رفت.

این کتاب خلاصه‌ای از کتاب سه جلدی دستور تاریخی خانلری است كه شامل هفت بخش است. دوره‌های سه‌گانه تحول، واک‌های فارسی، ساختمان فعل، وجوه فعل، ساختمان کلمه، تحول حروف و ساختمان جمله.

دکتر عفت مستشارنیا در پیشگفتار كتاب آورده است: به سبب حجم گسترده کتاب که بیشتر ناشی از ارائه مثال‌های متعدد از متون ادب فارسی است، به دكتر خانلري پیشنهاد کردم که اگر خلاصه‌ای دقیق از سه مجلد دستور تاریخی تهیه شود، به‌جا و مناسب خواهد بود، چه اصل تألیف همواره به عنوان یک کتاب جامع و مرجع باقی خواهد ماند.
در تهیه خلاصه‌ای از این تألیف بزرگ، معیار کار، حذف پاره‌ای از مطالب و مباحثی بوده است که دریافت آن مستلزم آگاهی‌های دیگر از جمله مسائل زبان‌شناسی و زبان‌های باستانی است. همچنین از میان شواهد و مثال‌های متعدد نقل شده از متون و منابع ادب فارسی، به آن تعداد که با اصول مباحث و شناخت موارد گزندی نرساند، بسنده شده است. ناگفته پیداست که این خلاصه هیچگاه جایگزین مباحث تفضیلی و فنی گسترده آن کتاب نتواند شد و خواستاران و پژوهشگران و دانشجویان دوره‌های بالاتر را از آن بی‌نیاز نخواهد کرد بلکه زمینه‌ای خواهد بود برای مراجعه بیشتر بدان تألیف ارجمند.

مشخصات کتاب دستور تاریخی زبان فارسی

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : دستور تاریخی زبان فارسی
ناشر : انتشارات توس
نویسنده : پرویز ناتل‌خانلری
مترجم : به کوشش : عفت مستشارنیا
نوبت چاپ : 12
تاریخ انتشار : 1401
نوع جلد و قطع : شومیز - وزیری
تعداد صفحات : 280
شابک : 9789643153854
وزن (گرم) : 370
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×