بزرگ علوی، نویسنده‌ی سانتی‌مانتال یا روشن‌اندیش

بزرگ علوی، نویسنده‌ی سانتی‌مانتال یا روشن‌اندیش

بزرگ علوی، نویسنده‌ی سانتی‌مانتال یا روشن‌اندیش

وضعیت: موجود
ناشر: به ‌نگار
قیمت:  
48,000ريال42,000ريال

نویسنده : محمد بهارلو
 

بزرگ علوی یکی از نویسندگان صاحب‌نام در ایران است. وی که مدت زیادی در آلمان می‌زیست و بعد از آن هم در آلمان فوت کرد، برهه حساسی از تاریخ اجتماعی ایران را در خاک وطن گذرانده بود و یکی از اعضای اصلی گروه ربعه بود. همچون صادق هدایت که یکی دیگر از اعضای ربعه بود. علوی در این گروه هم از تفکرات نواندیشانۀ سایر اعضاء بهره می‌گرفت و هم برای خلق آثار گرانبها بر آن‌ها اثر می‌گذاشت.
این کتاب به گفتۀ محمد بهارلو، نویسندۀ آن، مقدمه‌ای تفصیلی در شناخت آثار بزرگ علوی است که در کتاب دیگری با عنوان «گزیدۀ آثار بزرگ علوی» نزدیک به دو دهه پیش منتشر شده است. بهارلو می‌گوید کتاب مذکور به دلایلی مجال بازنشر نیافت و از این‌رو این مقدمه به شکل کتاب حاضر دوباره روانه بازار نشر شد. این کتاب شامل بخش‌بندی‌های کوتاهی است که در هر بخش کوتاه اشاراتی مختصر به آثار علوی می‌شود. اشاراتی نظیر اینکه این اثر در چه سالی منتشر شده است. زمینه‌های فکری مهم در هر اثر چه بوده‌اند و در مقام مقایسه هر اثر چه مرتبه‌ای در کل آثار علوی دارد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

« چشم‌هایش، که یک سال پس از نامه‌ها در بهارِ 1331 منتشر شد، نخستین رمان علوی و پرورده‌ترین اثری است که او در اوج آفرینندگی خود نوشته است. در این رمان کش‌مکش میان خواننده و متن داستان، آدم‌ها و ماجراهای معروضِ آن‌ها، خیره‌کننده است... داستان پس از توصیف گذران قیافۀ خفقان‌گرفتۀ شهر تهران با تصویر پردۀ نقاشی مرموزی،‌ موسوم به «چشم‌هایش» آغاز می‌شود ...»

مشخصات کتاب بزرگ علوی، نویسنده‌ی سانتی‌مانتال یا روشن‌اندیش

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : بزرگ علوی ، نویسنده‌ی سانتی‌مانتال یا روشن‌اندیش
ناشر : انتشارات به‌نگار
نویسنده : محمد بهارلو
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1391
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 96
شابک : 9789646332720
وزن (گرم) : 120
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×