نظریه‌های حقوق بین‌الملل

نظریه‌های حقوق بین‌الملل

نظریه‌های حقوق بین‌الملل

وضعیت: موجود
ناشر: نو
قیمت:  
5,700,000ريال5,415,000ريال

نویسنده : آندرئا بيانكی
   ترجمه : وحيد رضادوست
 

حقوق بین‌الملل همواره حول دو روایت سرگردان مانده است. از یک سو، گاه گمان می‌رود که حقوق بین‌الملل یعنی توجه صِرف به سطحی‌ترین مظاهر این نظام، یعنی فی‌المثل معاهدات تصویب‌شده یا احکام محاکم بین‌المللی؛ از سوی دیگر، گاه این سخن مطرح می‌شود که حقوق بین‌الملل یعنی آنچه می‌توان از حیث «نظری» و فلسفی از آن دفاع کرد.

با این همه، هیچ‌یک از این دو روایت را نمی‌توان مقبول دانست: حقوق بین‌الملل پدیداری است «دوچهره» که هم سویه‌های «نظری» و هم سویه‌های «عملی» دارد و بنابراین بی‌توجهی به هر سوی این نظام، کج‌فهمی از سوی دیگر را به دنبال خواهد داشت. در این معنا، نظریه‌های حقوق بین‌الملل سرگرمی‌های انتزاعی نیستند، بلکه جزء لاینفک و شرط لازم فهم پدیدار حقوقی بین‌المللی محسوب می‌شوند.

چشم‌اندازهایی که در این کتاب جمع‌آوری شده‌اند، از جملۀ مهم‌ترین نظرگاه‌هایی هستند که می‌توان حقوق بین‌الملل را از مجرای آنها به نظاره نشست. با این حال، باید دانست که این موارد تنها نظرگاه‌های موجود نیستند. بنابراین، از آنجا که مقام شمارش، هیچ حصر منطقی در این نظرگاه‌ها ندارد، قطعاً می‌توان از مناظر دیگری نیز سراغ گرفت که می‌شود حقوق بین‌الملل را مطابق آنها مشاهده و فهم و تفسیر کرد.

شناخت نظرگاه‌های حقوقی بین‌المللی، نه‌فقط باید وجهۀ همت منتهیان این رشته باشد تا شناختی جامع از آن کسب کنند، بل باید نقشۀ راهی نیز برای هر پژوهشگر حقوق و روابط بین‌الملل دانسته شود تا صرفاً به خواندن فلان و بهمان سند و قطعنامه و رأی قانع نباشد و آب از چشمه‌ها بردارد و بتواند معانی مستور در میان سطور را نیز بخواند.

مشخصات کتاب نظریه‌های حقوق بین‌الملل

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : نظریه‌های حقوق بین‌الملل
ناشر : نو
نویسنده : آندرئا بيانكی  
مترجم : وحيد رضادوست
نوبت چاپ : 1
تاریخ انتشار : 1402
نوع جلد و قطع : گالینگور - رقعی
تعداد صفحات : 477
شابک : 9786004903066
وزن (گرم) : 720
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×