امپریالیسم بشردوستانه (استفاده از حقوق بشر برای قالب کردن جنگ)

امپریالیسم بشردوستانه (استفاده از حقوق بشر برای قالب کردن جنگ)

امپریالیسم بشردوستانه (استفاده از حقوق بشر برای قالب کردن جنگ)

وضعیت: موجود
ناشر: بازتاب‌ نگار
قیمت:  
25,000تومان22,000تومان

نویسنده : ژان بریک‌مون ، نوام چامسکی
   ترجمه : اکبر معصوم‌بیگی
 

جهان غرب، بعد از یازده سپتامبر و شروع جنگ با تروریسم و سقوط دولت‌های عراق و افغانستان، رودرروی سوال‌هایی نو در زمینه‌ی اندیشه قرار گرفته است؛ «در جهان امروز باید چه‌جور رفتاری داشت؟» کتاب‌های گوناگونی هر سال در غرب منتشر شده و به نقد رفتارهای این قسمت از جهان، در برابر مساله‌ی جنگ و تروریسم می‌پردازند. ژان بریک‌مون- چهره‌یی برجسته در اندیشه و علوم‌انسانی کشور فرانسه- کتاب ‌امپریالیسم بشردوستانه‌ را نوشته تا از دیدگاه خود، همین مسائل را بررسی کند.
هفت فصل کتاب، به هم‌راه مقدمه‌ها و پی‌گفتاری از نوام چامسکی، به ‌بررسی چند چالش اصلی می‌پردازند: ابتدا رفتارهای غرب نسبت به مساله‌ی حقوق بشر را بررسی کرده و آن‌را زیر سوال می‌برند، هم‌زمان با آن، به طرح این موضوع می‌پردازند که چه‌گونه جهان غرب با استفاده از حقوق بشر، به تحمیل جنگ و گسترش امپریالیسم نو می‌پردازد. در کنار آن، دولت‌های غربی، مخصوصا دولت آمریکا را زیر سوال برده و رفتارهای متناقض این کشور در برابر دولت‌های گوناگون، سازمان‌های بین‌المللی و عدالت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جهانی را بررسی می‌کنند.
مبنای کتاب، پیش‌رفت در زمینه‌ی تاریخ نو‌ست، این‌که در طول سال‌های گذشته چه اتفاق‌هایی افتاده، آدم‌های مختلف و دولت‌ها و سازمان‌ها و غیره چه عکس‌العمل‌هایی از خود نشان داده‌اند، و در نتیجه، کتاب لبریز از مثال‌های متنوعی شده است، تا به اثر سندیت ببخشد. رفتارهای اجتماعی عمومی و رفتارهای عام سیاست‌مداران گوناگون، رفتارهای ثروت‌مندان و برجسته‌تر از همه، رفتارهای روشن‌فکران موضوع نهایی کتاب می‌شوند‌ تا با استفاده از آن، علاوه بر سوال چرایی جنگ‌های قرن بیستم و اوایل قرن بیستم، به‌صورتی عام‌تر به مساله‌ی امپریالیسم نو پرداخته شود.

مشخصات کتاب امپریالیسم بشردوستانه (استفاده از حقوق بشر برای قالب کردن جنگ)

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : امپریالیسم بشردوستانه (استفاده از حقوق بشر برای قالب کردن جنگ)
ناشر : انتشارات بازتاب‌نگار
نویسنده : ژان بریک‌مون ، نوام چامسکی
مترجم : اکبر معصوم‌بیگی
نوبت چاپ : سوم
تاریخ انتشار : 1398
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 255
شابک : 9789648223460
وزن (گرم) : 300
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×