برآمدن پول : تاریخ مالی جهان

برآمدن پول : تاریخ مالی جهان

برآمدن پول : تاریخ مالی جهان

وضعیت: موجود
ناشر: اختران
قیمت:  
880,000ريال774,000ريال

نویسنده : نیال فرگوسن
   ترجمه : شهلا طهماسبی ،احمد محمدی
 

برای داشتن ویلایی رویایی، قایقی تفریحی و باقی چیزهای خوب که در ذهن همه ماست به پول نیاز است که فقط در جیب بعضی از ماست. اما راز این کاغذهای وسوسه‌انگیز با جنس مرغوب که روی آن شماره‌هایی است هرچه بیشتر بهتر در کجاست؟

در جهت درك پيچيدگى‏هاى نهادهاى مالى و اصطلاحات‏ علمى و فنى مدرن مربوط به علم مالیه نیال فرگوسن در کتاب "برآمدن پول" به یاری ما آمده است. او اولين قدم را يافتن منشأ این پیچیدگی‌ها می داند زیرا كافى است كه خاستگاه‏هاى يك‏ نهاد يا ابزار را درك كنيد تا بتوانيد با سهولت بيشتر به نقش امروزى‏اش پي ببريد. به همين ترتيب، ماهيت اجزاى پايه‏اى تشكيل‏دهنده‏ى نظام مالى ‏مدرن به ترتيب به وجود آمدنشان روشن مى‏شود.

او در اولين فصل "برآمدن پول :تاریخ مالی جهان"به ‏صعود پول و اعتبار مى‏پردازد؛ فصل دوم به بازار اوراق قرضه؛ و فصل سوم ‏به بورس اوراق بهادار؛ فصل چهارم داستان بيمه را تعريف مى‏ كند؛ فصل ‏پنجم مربوط به بازار املاك و مستغلات است؛ و فصل ششم به صعود، سقوط و صعود ماليه ‏ى بين‏ الملل مربوط مى‏ شود. هر فصل به يك سوآل‏ عمده ‏ى تاريخى نظر دارد. پول پيش از آنكه بالكل ناپديد شود جايش را به ارقام در تالارهاي بورس و دفاتر حسابداري بدهد، از چه زمان ‏از شكل فلزى به شكل كاغذى درآمد؟ آيا صحت دارد كه بازار اوراق قرضه‏ با تعيين نرخ بهره ‏ى وام‏هاى بلندمدت حكومت جهان را به دست مى‏ گيرد؟ بانك‏هاى مركزى در ترقى شديد و كسادى بازار سهام چه نقشى ايفا كردند؟ چرا بيمه لزوماً بهترين راه براى حمايت از خودتان در برابر خطرات نيست؟ آيا مردم در مورد منافع سرمايه‏ گذارى در معاملات املاك دچار توهم و اغراق‏ گويى‏اند؟ و آيا اتكاى متقابل چين و آمريكا به يكديگر، عامل ثبات ‏مالى جهان است، يا اينها همه وهم و خيال است؟

نیال فرگوسن به‌خوبی نشان می‌دهد که در پسِ هر پديده ‏ى تاريخى بزرگ يك راز مالى پنهان است و مهم‏ترين آنها را به تصوير می كشد تا دریابیم رنسانس به اين علت ‏چنان رونقى در بازار هنر و معمارى پديد آورد كه بانك‏داران ايتاليايى نظیر مدیچی، با به كار گرفتن قواعد مربوط به رياضيات مشرق ‏زمين در امور مربوط به پول، صاحب مكنت شدند و جمهورى هلند به اين علت بر امپراتورى هابسبورگ تفوق يافت كه براى آن، از نظر مالى، برخوردارى از بورس اوراق بهادارِ مدرن به داشتن بزرگ‏ترين معدن نقره‏ ى جهان ارجحيت ‏داشت.

مشخصات کتاب برآمدن پول : تاریخ مالی جهان

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : برآمدن پول : تاریخ مالی جهان
ناشر : نشر اختران
نویسنده : نیال فرگوسن
مترجم : شهلا طهماسبی ،احمد محمدی
نوبت چاپ : سوم
تاریخ انتشار : 1400
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 496
شابک : 9789642071470
وزن (گرم) : 560
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×