تاملی در نگرش سیاسی مصدق

تاملی در نگرش سیاسی مصدق

تاملی در نگرش سیاسی مصدق

وضعیت: موجود
ناشر: خجسته
قیمت:  
450,000ريال382,500ريال

نویسنده : فخرالدین عظیمی

 
این کتاب در هشت فصل با سرفصل‌های «مشروطیت و چالش حکومت»، «انتخاب بدون حق انتخاب»، «تاملی در نگرش سیاسی مصدق»، «مصدق بر مسند حکومت»، «قوام‌السلطنه و سودای قدرت»، «رویایی انگلستان با حکومت مصدق»، «صد سال تکاپو در آرزوی بهروزی، در جستجوی آرامش» و «هویت انقلاب مشروطه» تنظیم شده است.

درباره نویسنده کتاب و حوزه پژوهش‌های وی می‌خوانیم: «فخرالدین عظیمی استاد تاریخ دانشگاه کانه‌تیکت (Connecticut) در آمریکاست و در دانشگاه‌های تهران، لندن و آکسفورد در رشته‌های علوم سیاسی و تاریخ تحصیل کرده است. حوزه پژوهش دکتر عظیمی‌ـ گذشته از تاریخ، سیاست و فرهنگ در ایران روزگار مدرن‌ـ مسائل نظری و مفهومی تاریخ در پیوند با شاخه‌های دیگر علوم اجتماعی و انسانی را نیز دربرمی‌گیرد.»

پشت جلد کتاب با اشاره به پیامد استقرار مشروطه و مشکلات نهاد پارلمانی برخاسته از آن آمده است:
 
«این کتاب پرسش‌های مهمی را درباره سیاست و حکومت در ایران روزگار مدرن در میان می‌نهد و سازگاری یا ناسازگاری قانون اساسی مشروطه با نظام پارلمانی کارآمد از یکسو و کشورداری مقتدرانه و پاسخگو از سوی دیگر را تحلیل می‌کند. بررسی محدودیت‌های ساختاری حکومت مشروطه در ایران، ویژگی‌های فرهنگ سیاسی و کردار سردمداران، و معضل انتخابات آزاد از موضوعات اصلی این کتاب است. هواداران صمیمی حکومت مشروطه چندان به اندیشیدن درباره حکومت کارآمد و شیوه‌های دستیابی به آن نپرداختند و بستن راه‌های قانونی خودکامگی را مهم‌تر دانستند. آنها در عمل با چالش‌های گوناگون روبه‌رو شدند. به‌رغم تلاش‌ها، سازگاری مداوم مشروطیت و پادشاهی ممکن نشد. نفوذ و منافع کشورهای قدرتمند نیز استقرار مشروطیت را دشوارتر کرد. چه راه‌هایی برای برون رفت از بن‌بست‌های سیاسی در میان بود؟ مصدق و هواداران او با چه دشواری‌هایی دست به گریبان بودند و چه برداشتی از حکومت و سیاست مشروطه داشتند؟ دولتمردانی مانند مصدق و قوام بر اساس چه انگیزه‌هایی وارد میدان سیاست شدند؟ کارنامه مشروطیت و تاریخ‌نگاری آن را چگونه باید ارزیابی کرد؟»

مشخصات کتاب تاملی در نگرش سیاسی مصدق

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : تاملی در نگرش سیاسی مصدق
ناشر : انتشارات خجسته
نویسنده : فخرالدین عظیمی
نوبت چاپ : 1
تاریخ انتشار : 1394
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 256
شابک : 9789642975099
وزن (گرم) : 325
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×