تروتسکی و تروتسکیسم

تروتسکی و تروتسکیسم

تروتسکی و تروتسکیسم

وضعیت: موجود
ناشر: خجسته
قیمت:  
800,000ريال680,000ريال

نویسنده : آلکس کالینیکوس

   ترجمه : محمد رفیعی‌مهرآبادی
 
الکس کالینیکوس در کتاب حاضر تاریخ فکری این جنبش را ردیابی و دنبال می‌کند. ابتدا به بررسی خاستگاه‌های آن در تفکر تروتسکی (نظریه انقلاب مداوم) می پردازد. سپس موضوع عملی نشدن پیش‌بینی‌های سیاسی تروتسکی را درباره سیمای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جهان پس از جنگ جهانی دوم و بحرانی که به همین دلیل در جنبش او به وجود آمد بررسی می‌کند. کالینیکوس پیدایش سه گرایش عمده در تروتسکیسم (درست اعتقادی، ارتداد و موضع گیری‌های مجدد) پس از 1945 را بطور دقیق ارزیابی و وجوه اشتراک و افتراق آنها را مشخص می‌کند. این بررسی تا اواخر دهه 1980 را در برمی‌گیرد و کانون‌های عمده آن نیز ایالات متحده امریکا، بریتانیا و سایر کشورهای اروپای غربی است.

کتاب بعد از درج دیباچه، پیشگفتار، گاه شمار زندگی تروتسکی و مقدمه، وارد زندگینامه تروتسکی می‌شود و پیش زمینه سیاسی اجتماعی، خانواده و تحصیلات، فعالیت‌های انقلابی و سال‌های تبعید وی را شرح می‌دهد. «تروتسکی و تروتسکیسم» از پنج فصل با نام‌های خاستگاه‌ها، بحران، درست اعتقادی‌ها، ارتدادها و موضع‌گیری‌های مجدد تشکیل شده و تلاش دارد روش‌ها و اندیشه‌های این قربانی استبداد استالینی را بازگو کند.

تروتسکی معتقد بود انقلاب سوسیالیستی در عرصه ملی شروع می‌شود، در عرصه بین المللی خود را هویدا می‌کند و در عرصه جهانی کامل می‌شود؛ از این رو انقلاب سوسیالیستی به صورت یک انقلاب مداوم در یک مفهوم جدیدتر و گسترده‌تر درمی آید و تکامل نهایی آن فقط در گرو پیروزی نهایی این جامعه نوین در سراسر کره زمین است.

مشخصات کتاب تروتسکی و تروتسکیسم

مشخصات
شناسنامه کتاب
عنوان : تروتسکی و تروتسکیسم
ناشر : انتشارات خجسته
نویسنده : آلکس کالینیکوس
مترجم : محمد رفیعی‌مهرآبادی
نوبت چاپ : 4
تاریخ انتشار : 1400
نوع جلد و قطع : شومیز - رقعی
تعداد صفحات : 215
شابک : 9789646233422
وزن (گرم) : 270
شاخه‌ها
مقالات مرتبط با محصول
مقاله مرتبط با این محصول وجود ندارد.
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×